KOŚCIÓŁ W POLSCE RODZINA WYDARZENIA

Koncerty organowe sposobem na uprzyjemnienie wakacji

Jak powszechnie wiadomo dobra muzyka łagodzi obyczaje, ale jej słuchanie może także być wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Szczególnie kojąca i przyjemna jest muzyka organowa.

W Polsce w okresie wakacyjnym dość często w różnych kościołach organizowane są koncerty muzyki organowej. Chcielibyśmy zaprezentować program niektórych z nich w miejscach takich jak Warszawa i Licheń. Wydarzenia te wydają się tym bardziej atrakcyjnej, gdyż są darmowe.

Koncerty w Warszawie

W niedzielę 3 lipca 2022 roku rozpocznie się 29 Festiwal Muzyki Organowej w Warszawie. Podczas pierwszego koncertu zostanie wręczona Srebrna Piszczałka – nagroda środowiska muzyki sakralnej. Dnia 3 lipca cykl wspaniałych koncertów zainauguruje Svitlana Pozdnysheva – organistka ze Lwowa, solistka Lwowskiej Sali Organowej, pianistka i klawesynistka. Festiwal w tym roku poza reprezentantką Ukrainy będzie gościł muzyków z Włoch, Szwajcarii, Finlandii i Polski. Jest to czołówka najwybitniejszych europejskich organistów i organistek.

Koncerty będą odbywać się w każdą niedzielę od 3 lipca do 18 września 2022 o godzinie 16:00 w Katedrze Świętego Jana na warszawskim Starym Mieście – ul. Świętojańska.

Kalendarz koncertów:

03.07 – Svitlana Pozdnysheva (Ukraina)

10.07 – Maria Erdman (Polska)

17.07 – Giovanna Tricarico (Włochy)

24.07 – Jean – Christophe Geiser (Szwajcaria)

31.07 – Fabio Ciofini (Włochy)

07.08 – Józef Kotowicz (Polska)

14.08 – Piotr Rachoń (Polska)

21.08 – Przemysław Kapituła (Polska)

28.08 – Giulia Biagetti (Włochy)

04.09 – Ennio Cominettio (Włochy)

11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)

18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sacrum świątyni.

Koncerty w Licheniu

Dziesięć koncertów wybitnych europejskich muzyków odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu „Basilica sonans” w Licheniu. Międzynarodowy Festiwal Organowy w największej świątyni w Polsce odbędzie się już po raz czwarty. „Basilica sonans” znaczy dosłownie „bazylika brzmiąca”. Nazwa Festiwalu nawiązuje do wypełniania ogromnej licheńskiej bazyliki dźwiękami wydobywanymi z jej wyjątkowego instrumentarium.

Koncerty odbywać się będą w licheńskiej bazylice w każdą z wakacyjnych niedziel o godz. 14:30.

W tym roku do Lichenia zawitają artyści z Polski, Austrii, Rzymu i Portugalii. Festiwal zainauguruje w niedzielę 26 czerwca 2022 roku koncert profesora Andrzeja Chorosińskiego. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można usłyszeć utwory m. in. Amadeusza Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka czy Mieczysława Surzyńskiego. Muzycy zaprezentują także improwizacje organowe. Jeden z takich koncertów odbędzie się 21 sierpnia. W wykonaniu Giampaolo Di Rosy usłyszeć będzie można Improwizacje oraz Symfonię na temat pieśni maryjnych.

Licheński zespół organowy to aktualnie największy instrument w Polsce i czwarty co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasuje się na 10 miejscu. Dysponuje aż 12 323 piszczałkami i 157 głosami, a składające się nań instrumenty reprezentują 5 stylów europejskiego budownictwa organowego.

źródło: ekai.pl

Komentarze

Zobacz także

Modelka straciła nogę w wypadku. ZOBACZ jak teraz WYGLĄDA i ŻYJE [FOTO]

Adam Gaafar

Ale zabawa! Dzieciaki z rodzinnych domów dziecka kręcą teledysk!

Cudzoziemiec podejrzany o zabójstwo w Ełku NIE MIAŁ PRAWA pobytu w Polsce

Redakcja malydziennik
Ładuję....