ARCHIWUM

Koncepcja silnej Ameryki Trumpa jest dla Polski bardzo zachęcająca!

Koncepcja silnej Ameryki, którą reprezentuje prezydent Donald Trump, jest zachęcająca – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski na wtorkowym spotkaniu z dyrektorem amerykańskiego think tanku Center for European Political Analysis (CEPA) Wessem Mitchellem.

Jak poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ, Waszczykowski rozmawiał z dyrektorem CEPA m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej i przyszłości relacji transatlantyckich.

 

Podczas spotkania minister miał podkreślić, że najważniejszym wymiarem dwustronnych relacji Polski i USA jest bezpieczeństwo, ale powinny one zostać rozbudowane także w innych dziedzinach, m.in. gospodarczych.

 

Według informacji przekazanych przez MSZ, szef polskiej dyplomacji mówił też, że zachowanie "ścisłych związków transatlantyckich jest istotnym wyzwaniem, zwłaszcza na tle nieprzewidywalnego środowiska międzynarodowego". Dodał, że Polska buduje w związku z tym "szeroką platformę kontaktów z kluczowymi osobami w nowej amerykańskiej administracji".

 

Waszczykowski miał również ocenić, że "koncepcja silnej Ameryki, którą reprezentuje prezydent Trump, jest zachęcająca". "Istnieje potrzeba amerykańskiego przywództwa w rozwiązywaniu problemów globalnych" – zacytowało szefa MSZ biuro rzecznika prasowego.

 

Według komunikatu, obaj rozmówcy zgodzili się ponadto, że ważnym zadaniem na 2017 r. jest wdrażanie decyzji szczytu NATO w Warszawie. Jak podano, Waszczykowski wyraził nadzieję na "aktywne zaangażowanie CEPA w ten proces". Mitchell miał natomiast zadeklarować gotowość do "ścisłej współpracy" z MSZ i zapowiedzieć, że w tym roku polityka bezpieczeństwa będzie "kluczowym i jedynym" obszarem zaangażowania warszawskiego biura think tanku.

 

Centrum Analizy Polityki Europejskiej to amerykańska organizacja non-profit z siedzibą z Waszyngtonie, założona w 2005 roku. Od 2015 r. posiada swoje biuro w Warszawie. Wśród sponsorów CEPA znajdują się amerykańskie koncerny zbrojeniowe (m.in. Lockheed Martin, Sikorsky Aircraft) oraz Departament Obrony USA. Działalność CEPA koncentruje się na badaniu Europy Środkowej i Wschodniej oraz wzmacnianiu strategicznych związków tego regionu ze Stanami Zjednoczonymi. (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Polska jest bezpieczna, nie mamy żadnych niepokojących informacji – uspokaja premier Szydło

Redakcja malydziennik

Doskonałe skutki działań komisji reprywatyzacyjnej! Marszałkowska 43 wraca do Skarbu Państwa

Redakcja malydziennik

„W chwili, której się nie domyślacie…” TO OSTRZEŻENIE PRZEZ APOKALIPSĄ TRZEBA TRAKTOWAĆ POWAŻNIE!

Redakcja malydziennik
Ładuję....