ARCHIWUM

Komisja Wenecka atakuje Polskę, Waszczykowski odpowiada: Być może czytali stare gazety!

W Polsce nie ma problemu z Trybunałem Konstytucyjnym; być może szef Komisji Weneckiej czytał stare gazety – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, pytany o poniedziałkowe oświadczenie przewodniczącego Komisji Weneckiej ws. TK.

"Nie słyszałem, by były jakieś problemy z Trybunałem Konstytucyjnym" – powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli. Dodał, że przyjęto nowe ustawy i Trybunał ma nową prezes. "Sprawa jest zamknięta. Być może szef Komisji Weneckiej jeszcze czytał stare gazety, miał stare informacje, nie wiedział o tym, jak sprawy zostały zmienione w pozytywnym kierunku w Warszawie" – powiedział minister.

 

Poinformował, że w lutym polskie władze przekażą Komisji Europejskiej odpowiedź na jej nowe zalecenia w sprawie praworządności, ogłoszone w grudniu 2016 roku. Zdaniem ministra nikt nie rozważa scenariusza, w którym na Polskę mogłyby zostać nałożone sankcje za niewypełnianie zaleceń KE w sprawie rządów prawa.

 

W poniedziałek przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio opublikował oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie "pogorszeniem się sytuacji" w Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Napisał, że podejmowane są próby wpływania na pracę TK.

 

"Jestem zaniepokojony pogarszającą się sytuacją w Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Po próbach wpływania na pracę Trybunału poprzez poprawki legislacyjne, które zostały skrytykowane przez Komisję Wenecką, podjęto następnie praktyczne kroki, mające za oczywisty cel zapewnienie, aby Trybunał działał zgodnie z wolą obecnej politycznej większości" – oświadczył szef organu doradczego Rady Europy.

 

Dodał, że "nowy prezes Trybunału został wybrany na podstawie wątpliwej procedury".

 

Jako drugie zastrzeżenie Buquicchio wymienił fakt, że "nowa prezes TK przekazała swoje uprawnienia innemu sędziemu, wybranemu na prawnej podstawie, która została uznana przez Trybunał za niekonstytucyjną". 

 

Przewodniczący Komisji Weneckiej odnotował też sprawę wiceprezesa TK Stanisława Biernata, który – jak zauważył – "został wysłany na urlop, o który nie prosił".

 

"Wybór trzech zasiadających sędziów został zakwestionowany po 7 latach" – napisał przewodniczący Komisji, odnosząc się do wniosku prokuratora generalnego, który zaskarżył do TK wybór sędziów z 2010 roku.

 

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Macierewicz o Obronie Terytorialnej: Ma liczyć 53 tys. żołnierzy!

Redakcja malydziennik

W Polsce powstaje NOWA POLICJA. „Mamy oręż do walki – mówi Inspektor. Zobacz kogo będą ścigać

Redakcja malydziennik

Mit wzrostu gospodarczego i ubóstwo dzieci

Redakcja malydziennik
Ładuję....