ARCHIWUM

Komisja Europejska chce jednak zwiększyć presję na Polskę! TRZEBA POWIEDZIEĆ STANOWCZE NIE!

Komisja Europejska bada możliwości zwiększenia presji na Warszawę w związku z prowadzoną wobec Polski procedurą w sprawie praworządności – pisze w piątek "Sueddeutsche Zeitung". Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że Berlin popiera Fransa Timmermansa.

"Relacje Polski z innymi krajami UE stoją przed nową poważną próbą" – pisze brukselski korespondent gazety Daniel Broessler. Jak zaznacza niemiecki dziennikarz, KE bada możliwości "większego włączenia krajów członkowskich do sporu o ingerencje narodowo-konserwatywnego rządu w wymiar sprawiedliwości".

 

"Rząd w Warszawie odrzucił zalecenie KE zmiany ustawy o reformie Trybunału Konstytucyjnego, która zdaniem Brukseli narusza polską konstytucję" – czytamy w "SZ". Strona polska "zarzuciła wiceprzewodniczącemu KE Fransowi Timmermansowi działanie z pobudek politycznych" – zwraca uwagę Broessler.

 

"Potrzebujemy czasu, żeby zbadać odpowiedź z Warszawy" – cytuje "SZ" anonimowe źródło w Brukseli. "Poszukuje się możliwości wywarcia presji na Warszawę bez formalnego wdrażania postępowania na podstawie artykułu 7. traktatów unijnych, które pozwala na zawieszenie praw członkowskich +ze względu na ciężkie i trwałe naruszanie+ podstawowych wartości UE" – tłumaczy autor. Jego zdaniem ta droga skazana jest jednak na niepowodzenie ze względu na weto ze strony Węgier, a może i innych krajów.

 

Zdaniem "SZ" Timmermans może jednak poprosić przewodzącą obecnie UE Maltę o włączenie dyskusji o Polsce do agendy. Taki krok "nie miałby początkowo prawnych skutków, byłby jednak kontrą wobec polskiego stanowiska, że jest jedynie ofiarą politycznych napaści KE" – ocenia Broessler. Zanim to zrobi, Timmermans musi jednak wysondować, czy ma wystarczające poparcie w Radzie Europejskiej. W przeszłości Holender skarżył się, że kraje UE zostawiły go w tej sprawie samego – zauważa dziennikarz "SZ".

 

Broessler pisze, że Timmermansa poparł w środę szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel. "Uważam, że robi doskonałą robotę, dlatego popieramy go" – powiedział Gabriel. Zdaniem szefa MSZ Niemiec Timmermans odgrywa ważną rolę przy ocenie tego, "co w kwestii praworządności w Polsce zostało dokonane, a co jest naruszane".

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Trump czyści Amerykę po Obamie!

Redakcja malydziennik

10.000€? To jak za darmo! WYCIEKŁY kolejne rozmowy z Sowy i Przyjaciół! "To jest, ku**a, debil no"

Redakcja malydziennik

Dzień bez aborcji. W Rosji uczcili zamordowanych przez Heroda!

Redakcja malydziennik
Ładuję....