ARCHIWUM

Koło Wieży Eiffla nie powstał meczet, lecz…

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl konsekrował w niedzielę podczas pierwszej wizyty we Francji katedrę i nowe rosyjskie prawosławne centrum duchowe i kulturalne w sercu Paryża, niedaleko Wieży Eiffla.

 

Katedra Św. Trójcy zbudowana nad Sekwaną jest zwieńczona pięcioma kopułami charakterystycznymi dla prawosławnego budownictwa sakralnego.

 

Na tę ważną uroczystość religijną, jak odnotowała agencja AFP wskazując na napięcie w stosunkach Paryż-Moskwa na tle sytuacji w Syrii, nie przybył prezydent Rosji Władimir Putin.

 

Wraz z Cyrylem w uroczystości konsekracji wzięło udział dwunastu prawosławnych biskupów.

 

Skromna, jeśli chodzi o jej powierzchnię (450 m kw.), prawosławna świątynia ma ponad 36 m wysokości. Podlega jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego we Francji, podobnie jak dwudziestka wspólnot parafialnych i zakonnych w Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii.

 

Centrum finansowane przez Federację Rosyjską zostało zaprojektowane przez francuskiego architekta Jean-Michela Wilmotte.

 

Francuskie media odnotowały obecność na uroczystości religijnej słynnej francuskiej piosenkarki Mireille Mathieu, niezmiernie popularnej również wśród rosyjskiej publiczności.

 

70-letni Cyryl składa we Francji pierwszą wizytę od stycznia 2009 roku, kiedy został patriarchą moskiewskim i całej Rusi, którego zwierzchnictwo duchowe uznaje 250 milionów wyznawców prawosławia na całym świecie.

 

Jest to pierwsza wizyta patriarchy moskiewskiego we Francji od czasu odwiedzin jego poprzednika Aleksego II w październiku 2007 r.

 

W wywiadzie, którego udzielił francuskiemu dziennikowi konserwatywnemu "Le Figaro", patriarcha Cyryl podkreślał potrzebę zbliżenia między Kościołami prawosławnym i katolickim, które stoją wobec "wspólnych wyzwań" wynikających między innymi z prób podważania tradycyjnej roli rodziny i dążenia do odseparowania religii od życia publicznego. (PAP)

 

ik/ ro/

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Wiemy już, kto będzie sekretarzem stanu u Trumpa

Redakcja malydziennik

Jakiego języka boi się diabeł. Egzorcyści nie mają wątpliwości!

Redakcja malydziennik

"Politycy mają krew na rękach. Żyjemy, jak w latach 50."? Rapacki kpi z ofiar czasów stalinowskich?

Redakcja malydziennik
Ładuję....