POLITYKA

Kolejny wypadek samolotu. Jedyny rosyjski lotniskowiec to złom

Rosyjski myśliwiec Su-33 rozbił się w poniedziałek podczas lądowania na lotniskowcu Admirał Kuzniecow na Morzu Śródziemnym. Pilot zdołał się katapultować i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – poinformowało ministerstwo obrony Rosji.

  

Pilota podjął z morza śmigłowiec służby poszukiwawczo-ratowniczej i dostarczył na pokład Admirała Kuzniecowa. Do katastrofy doszło, gdy maszyna wracała po wykonaniu "zadania bojowego na północy Syrii". Według rosyjskiego resortu obrony z powodu zerwania się liny hamującej myśliwiec spadł z pokładu lotniskowca.

 

Grupa rosyjskich okrętów z krążownikiem rakietowym Piotr Wielki i lotniskowcem Admirał Kuzniecow dotarła na Morze Śródziemne w listopadzie. Jednostki te uczestniczą w rosyjskich operacjach wojskowych w Syrii. Oficjalnie siły rosyjskie atakują tam terrorystów z Państwa Islamskiego i Dżabhat al-Nusra. Według Zachodu Rosjanie atakują też bojowników opozycji syryjskiej walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada; Moskwa zaprzecza.

 

To nie pierwsza taka tragedia z udziałem lotniskowca. W połowie listopada przy podejściu do lądowania na Admirale Kuzniecowie rozbił się myśliwiec MiG-29K. Także wtedy pilot zdołał się katapultować. Poinformowano wtedy, że przyczyną katastrofy była usterka techniczna.

 

Brytyjska prasa wielokrotnie nabijała się z tej jednostki, twierdząc, że to pływający złom, który nieraz musiał być holowany przez mniejsze statki, aby dopłynąć do celu. Kolejny wypadek lotniskowca, tylko potwierdza wcześniejsze doniesienia.

 

Stałą bazą Admirała Kuzniecowa jest Siewieromorsk nad Morzem Barentsa. Ten lotniskowiec ma na pokładzie m.in. myśliwce Su-33 i MiG-29K oraz ponad 10 śmigłowców, m.in. Ka-52K i Ka-27. 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Video: Totalna opozycja w sprawie dostępu Polaków do broni palnej! Totalne dno…

Redakcja malydziennik

To był naprawdę cud! Zobacz jak Matka Boża pokonała bolszewików

Redakcja malydziennik

Sceneria jest "apokaliptyczna". W zasypany we Włoszech hotelu mogło zginąć nawet 30 osób

Redakcja malydziennik
Ładuję....