RELIGIA

Kolejny krok w znoszeniu celibatu! Do akcji wkracza…

Zbliża się Synod na temat młodych (a to oznacza także na temat powołań) i powoli staje się jasne, jaki scenariusz będzie podczas niego realizowany. Poprzednie dwa synody na temat rodziny zostały wykorzystane do dyskusji i rozmywania doktryny na temat nierozerwalności małżeństwa i homoseksualizmu, teraz, wszystko na to wskazuje, dyskutować będziemy na temat… celibatu.

Scenariusz jest, nie powinno to być zaskoczeniem, realizowany dokładnie tak jak poprzednio. Najpierw wezwanie do dyskusji najbliższych współpracowników papieża, potem niejasne wypowiedzi sugerujące możliwość zmiany samego Franciszka, a na koniec do akcji wkracza kard. Walter Kasper, który wyjaśnia, co papież ma na myśli. Teraz chodzi o zniesienie obowiązkowego celibatu w Kościele łacińskim.

 

Kard. Kasper na ten temat wypowiedział się w wywiadzie udzielonym portalowi Kath.de w 60. rocznicę swoich własnych święceń kapłańskich. W wywiadzie tym kardynał Kasper wypowiedział się niezwykle pozytywnie na temat święcenia tzw. viri probati (mężczyzn wypróbowanych, żonatych) na kapłanów. Jego zdaniem istnieje „pilna potrzeba działania” w tej kwestii. Jak dotąd, choć chętnie o tym dyskutowano, nie było zgody Rzymu. Teraz, dodaje kardynał, Franciszek podkreślił, że można o tym myśleć, choć zaznaczył, że nie wiadomo, czy to kiedykolwiek się stanie.

 

Według kard. Kaspera dyskusja na ten temat jest pilna, bowiem w wielu krajach zwyczajnie brakuje kapłanów. – Gdy ja byłem święcony było  czterdziestu wyświęcanych tylko w mojej diecezji, teraz mamy czterdziestu kandydatów do kapłaństwa w całym kraju – mówi kard. Kasper. Odpowiedzią na ten brak może być właśnie święcenie viri probati.

 

Nie należy się jednak spodziewać, w tej kwestii, decyzji Stolicy Apostolskiej. – Papież pozostawia decyzje Konferencjom Episkopatu – mówi kard. Kasper. A konkretniej chciałby, by to one złożyły propozycje, które później Watykan rozważy i ewentualnie zatwierdzi. 

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl/OnePeterFive.com

Komentarze

Zobacz także

CZY WIEDZIAŁEŚ? Nieznana historia egzorcyzmu, jaki wykonał Jan Paweł II

Redakcja malydziennik

To jest prawdziwe życie, a nie jakieś… pitu pitu

Redakcja malydziennik

Jestem owcą. Zlęknioną, stęsknioną, zrozpaczoną. Nie musi tak być. POSŁUCHAJ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....