ARCHIWUM

Kolejne ataki terrorystów to kwestia czasu!

W Europie przybywa bojowników Państwa Islamskiego, którzy wskutek niepowodzeń na Bliskim Wschodzi, będą chcieli zaatakować mieszkańców Starego Kontynentu – ostrzega Europol

Europol ostrzegł, że Państwo Islamskie (IS) może przeprowadzić w Europie więcej ataków. Według agencji policyjnej UE, IS ma już kilkudziesięciu bojowników na Starym Kontynencie, a wraz z niepowodzeniami organizacji w Iraku i Syrii może ich w Europie przybywać.

 

"Szacunki różnych służb wywiadowczych wskazują, że kilkudziesięciu ludzi kierowanych przez IS może obecnie przebywać w Europie i mają oni zdolność przeprowadzenia zamachów terrorystycznych" – napisano w opublikowanym w piątek raporcie.

 

W dokumencie omawiającym zagrożenie, które stwarzają dla Europy dżihadyści, Europol ocenił, że najbardziej prawdopodobnymi formami przeprowadzania zamachów przez IS w państwach unijnych będą te stosowane przez organizację w ostatnich latach, czyli ataki z użyciem broni palnej, samobójcze zamachy bombowe oraz ataki w pojedynkę np. bronią białą. Według Europolu może dochodzić również do powszechnych w Syrii porwań i wybuchów samochodów pułapek.

 

Właściwie zagrożona zamachami jest cała Unia Europejska, ponieważ prawie wszystkie rządy wspierają dowodzoną przez USA antydżihadystyczną koalicję – stwierdza unijna agencja. Europol ostrzega też, że IS może przenikać do społeczności syryjskich uchodźców w Europie, by wzbudzać wśród nich wrogość do nowych krajów pobytu. Zauważono również, że dżihadyści specjalizują się w rekrutowaniu zmarginalizowanej młodzieży, w tym wielu umysłowo chorych, i zachęcaniu ich do przeprowadzania ataków.

 

"Jeśli IS zostanie pokonane lub poważnie osłabione przez siły koalicji w Syrii czy Iraku, można spodziewać się coraz aktywniejszego powrotu (stamtąd) zagranicznych bojowników i ich rodzin do UE lub do innych stref konfliktu" – napisano w oświadczeniu Europolu.

 

Zaznaczono również, iż prawdopodobne jest, że IS zacznie planować zamachy i wysyłać bojowników do Europy z Libii oraz że inne grupy terrorystyczne, w tym Al-Kaida i jej sojusznicy, również stanowią zagrożenie dla Starego Kontynentu.

 

Jak oświadczył dyrektor Europolu Rob Wainwright, państwa UE rozszerzyły współpracę w kwestiach bezpieczeństwa, dzięki czemu udało się zapobiec wielu zamachom. "Jednak – jak mówił – dzisiejszy raport pokazuje, że zagrożenie wciąż jest wysokie i zawiera wiele różnych elementów, które można rozwiązać jedynie dzięki jeszcze lepszej współpracy". 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Czyżby pojednanie? Franciszek zmienia wizerunek Kościoła w oczach Cerkwi

Redakcja malydziennik

Tego musisz dowiedzieć się o Medjugorie! Właśnie przemówił abp Hoser: "to wszystko jest…"

Redakcja malydziennik

Oni chcą dosłownie rozwalić konserwatystów. Snajper otworzył ogień w kierunku republikańskich kongresmenów

Redakcja malydziennik
Ładuję....