CYWILIZACJA

Kobiety wszystkich płci łączcie się! Manifowy matrix, czyli o co w tym wszystkim chodzi?

Manifowy matrix, czyli o co w tym wszystkim chodzi?

Przeglądając agencyjne zdjęcia z dzisiejszych i wczorajszych Manif, zachodzę w głowę o co tak naprawdę manifestującym paniom chodzi. I nasuwa mi się jedyna odpowiedź, że same nie wiedzą o co.

Oficjalne hasło tegorocznej Manify dotyczyło powstrzymania przemocy władzy. Hasło może i nośne, tyle że nic nieznaczące. Bo na czym ta przemoc ma polegać? Myślałam, że czegoś dowiem się z niesionych transparentów, ale i tu spotkał mnie zawód. Warto jednak przy tym temacie się zatrzymać, bo transparenty pokazują, że tak naprawdę niosące je osoby nie wiedzą po co przyszły, o co walczą, co chcą obecnością na Manifie zamanifestować. Ot choćby hasło: „Chcemy całego życia”. Czy ktoś w Polsce odbiera kobietom życie? Czy ktoś je jakiejś cząstki życia pozbawia? Jeśli ktoś tu jakieś życie chciałby niszczyć to są to jednak uczestniczki Manify, którym aborcyjne hasła nie schodzą z ust. No to weźmy inny transparent: „Skąd jesteś? Z macicy jesteś?”. Czyżby panie odkryły, że w macicy kobiety rozwija się człowiek? Do tej pory zawsze mówiły o jakiejś blastocyście, zlepku komórek, czymś nieokreślonym. A tu proszę, człowieku, dowiadujesz się, że jesteś z macicy i tam spędziłeś pierwszych 9 miesięcy swojego życia. Może doszły do tego, bo jak same przyznają: „Oprócz macic mamy mózgi”. Brawo, to wiekopomne odkrycie. Szkoda tylko, że tak rzadko ich używacie. A przydałoby się go użyć choćby tworząc hasło: „Kobiety wszystkich płci łączcie się”. To ile jest tych kobiecych płci? Ktoś wie?

 

Inaczej nie da się skomentować innego transparentu, zdjęcie którego obiegło dziś portale informacyjne i społecznościowe. Oto mała dziewczyna trzyma kartonik (wykonany najpewniej przez mamę) z hasłem: „Żebym mogła bawić się autkami”. Może ja czegoś nie wiem, ale nie mam wrażenia, że dziewczynkom ktoś zabrania bawić się autkami, a chłopcom misiami. W przedszkolach zabawki stoją na półkach i każde dziecko może bawić się tym, na co akurat ma ochotę. Żadna pani nauczycielka nie wyrywa dziecku autka, tylko dlatego, że jest dziewczynką. Nikt też nie sprawdza w sklepie z zabawkami, czy dana zabawka jest dla chłopca czy dla dziewczynki. Mogę sobie taką rozmowę wyobrazić: „Autko, 19,99 poproszę. A to dla chłopca czy dziewczynki? Dla dziewczynki? Absolutnie, mamy zakaz sprzedaży. Autka tylko dla chłopców. Dla dziewczynek mamy zestaw garnków w atrakcyjnej cenie i różowy wózek z lalką gratis”. Takich rozmów nie ma, dzieci mają dostęp do zabawek. Nakręcanie się, że jest inaczej to najzwyklejsza manipulacja. Jeśli ta dziewczynka ze zdjęcia tak bardzo chciałaby mieć autko, to moi synowie chętnie odstąpią jej swoje. Byle była zadowolona i nie robiła afery tam, gdzie jej nie ma.

 

Sprawa autek załatwiona. Teraz czas na edukację. „Edukacja to podstawa” góruje nad uczestnikami Manfy takie hasło. I świetnie, czas najwyższy wyedukować się w temacie choćby początków ludzkiego życia, tak by już nie kompromitować się hasłami „Aborcja ratuje życie”, działania pigułek po, w tym także wczesnoporonnego, różnic między kobietą a mężczyzną. Tematów jest naprawdę sporo. Mam nadzieję, że do przyszłej Manify wystarczy czasu, żeby braki w edukacji nadrobić. Przy okazji edukacji, sama chętnie się dowiem, jak przekazać komuś znak równości. To, jak przekazać znak pokoju to wiem, ale znak równości? Przez podanie ręki, przytulenie, cmok w policzek? Ja nie wiem. Ale może wiedzą ci, którzy tak chętnie wsparli Manify. Na tyle licznie, że tęczowe flagi biły po oczach. I ten wielki transparent: „Pedały z kobietami”. Mając takie wsparcie, to już działań żadnych władz nie trzeba się obwiać. Tylko czy godzi się używać słowa „pedał”? Czy to nie jest przypadkiem homofobia level hard?

 

I na koniec, żeby było pozytywnie. Nie zabrakło także haseł afirmujących własną cielesność. Nawet jeśli nie mogę bawić się autkami, to „Lubię swoją cipkę”. I bardzo dobrze, tylko co to ma wspólnego z przemocą władzy? Absolutnie nic.

 

 

Małgorzata Terlikowska 

 

 

 

 

Źródło: Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Ta parodia jest jeszcze lepsza niż oryginał. Wiesz, co by się stało, gdyby to kobiecie udzielającej wywiadu w TV przeszkodziło dziecko?

No to teraz każdy będzie mógł dać na tacę w kościele- płatność kartą!

Australia. Fala nieprawdopodobnych upałów zabija

Redakcja malydziennik
Ładuję....