POLITYKA

Kobiety i mężczyźni mają zarabiać tyle samo! W końcu mamy RÓWNOUPRAWNIENIE

Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy mającej zlikwidować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wykonujących identyczną pracę. Obecnie mężczyźni zarabiają o 21 proc. więcej niż kobiety na takich samych stanowiskach.

Po wejściu w życie nowych przepisów pracownicy firm zatrudniających więcej niż 200 osób będą mogli domagać się od pracodawcy wyjaśnień dotyczących zasad i kryteriów systemu wynagrodzenia. Przedsiębiorstwa, w których pracuje ponad 500 osób, będą musiały regularnie informować załogę o równouprawnieniu i postępach w zrównywaniu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

 

Minister do spraw rodzin i kobiet Manuela Schwesig uznała projekt ustawy za "przełom". Istniejąca obecnie różnica 21 proc. w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest niesprawiedliwa – oświadczyła polityk SPD. "Dlatego ustawa jest potrzebna" – zaznaczyła Schwesig dodając, że nowe prawo "zmieni obyczaje panujące w firmach".

 

Prawo do informacji o sposobie wynagradzania otrzyma zdaniem ministerstwa 14 milionów pracobiorców. CDU i związki pracodawców obawiają się, że nowe przepisy zwiększą biurokrację.

 

Od 2016 roku rady nadzorcze firm notowanych na giełdach muszą składać się w co najmniej 30 proc. z kobiet. Wszystkie koncerny, które wybierały rady w zeszłym roku, spełniły ten warunek – pisze "Spiegel online". Wśród 1588 członków rad nadzorczych jest 437 kobiet.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Rihanna zachęcała dzieci, by modliły się do szatana? Tym razem to…

Redakcja malydziennik

TEN FILM pokazuje, że Francja już naprawdę UMARŁA!

Redakcja malydziennik

Oto całe przemówienie Trumpa! "Koniec maskowania Ameryki"!

Redakcja malydziennik
Ładuję....