ARCHIWUM

Kobiety diakonki coraz bliżej…

To, co niewyobrażalne od ponad tysiąca lat na naszych oczach może się stać faktem. Pierwsze kobiety diakonki mogą zostać wyświęcone już niebawem…

… nie jeszcze nie w Kościele katolickim, a na razie jedynie w prawosławnym. Grecki Prawosławny Patriarchat Aleksandrii i Całej Afryki uczynił właśnie pierwszy krok w tym kierunku. Specjalnie powołana komisja biskupów ma się zająć odrodzenie instytucji diakonek. 

 

Decyzje o zajęciu się problemem podjęto podczas Synodu Cerkwi. W jego trakcie postanowiono, że konieczna jest komisja, która rozważy wszystkie teologicznie i duszpasterskie konsekwencje tego kroku, a także rozpatrzy ewentualne zaangażowanie diakonek. Biskupi prawosławni nie pozostawiają też wątpliwości, że… sama instytucja kobiecego diakonatu istniała w Kościele starożytnym. 

 

– Nie ma wątpliwości, że kobiecy diakonat istniał w Kościele, w trzecim, czwartym, a nawet piątym wieku. To ważne – podkreśla prawosławny teolog prof. George Demacopoulos z Fordham University. Teolog zaznacza także dyskusja nad przywróceniem diakonatu kobiet toczy się w prawosławiu od dziesięcioleci. Decyzja biskupów afrykańskich nie oznacza jednak, jego zdaniem, zasadniczego przełomu, bowiem nic – poza zajęciem się sprawą – z niej nie wynika.

 

Ewentualna decyzja o wyświęcaniu kobiet na diakonki mogłaby wpłynąć na debatę otwartą przez Franciszka w Kościele katolickim.

Źródło: National Catholic Register

Komentarze

Zobacz także

"Trzeba się pogodzić z losem i trzeba po prostu przebaczyć". PRZECZYTAJ niezwykłą rozmowę z MAMĄ MĘCZENNIKA

Redakcja malydziennik

No proszę! Lewica w kampanii wyborczej dopuściła się profanacji wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Redakcja malydziennik

Do czeskiego sejmu weszła Partia Piratów! Będą walczyć o…

Redakcja malydziennik
Ładuję....