HISTORIA POLITYKA RODZINA

Kim był dziadek Angeli Merkel? Tego o kanclerz Niemiec NIE WIEDZIAŁEŚ!

Ludwig Kazmierczak był na pozór niczym nie wyróżniającym się poznaniakiem. Zrobiło się o nim głośno w 2013 r., gdy ujawniono, że był on dziadkiem kanclerz Niemiec Angeli Merkel. 

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel wspominała już wprawdzie w przeszłości, że ma w jednej czwartej polskie korzenie, ale przez długi czas unikała ujawnienia szczegółów związanych z jej przodkami. Z tego powodu przez lata nie było znane nawet prawdziwe nazwisko jej ojca.

Czytaj także: Wzruszająca sesja narzeczeńska. Zamiast sesji przyszłych małżonków zrobili…

Zmieniło się to dopiero w 2013 r. za sprawą Stefana Korneliusa – szefa działu zagranicznego „Sueddeutsche Zeitung” i autora książki „Angela Merkel – die Kanzlerin und ihre Welt” (“Angela Merkel – kanclerz i jej świat”)”.

Angela Merkel: pochodzenie

Według biografa pani kanclerz, dziadek Angeli Merkel to Ludwig Kazmierczak, który przyszedł na świat w 1896 r. jako nieślubne dziecko Anny Kazmierczak i Ludwiga Wojciechowskiego. Ojciec Ludwiga miał natychmiast opuścić swoją nową rodzinę. Zaraz po rozstaniu Anna zamieszkała wraz z synem u swej matki Apolonii. Gdy mały Ludwig skończył 5 lat, w jego życiu pojawił się przybrany ojciec, Ludwig Rychlicki.

W listopadzie 1915 r. dziadek Merkel otrzymał powołanie do wojska, po czym trafił na front zachodni I wojny światowej. Niektóre źródła podają, że po kapitulacji Niemiec kontynuował walkę w Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, zmagając się z Ukraińcami i bolszewikami. Nie wiadomo, czy brał wcześniej udział w walkach przeciwko Niemcom.

Pomimo swojego pochodzenia nigdy nie było mu jednak dane zamieszkać w granicach wolnej Polski –  zanim doszło do odrodzenia się polskiej państwowości, opuścił na dobre Wielkopolskę  i osiedlił się w  Berlinie, gdzie miał pracować  jako policjant w dzielnicy Pankow. Tam poznał też swoją przyszłą żonę Margarethe. W 1926 r. urodził się ich syn Horst – przyszły pastor kościoła ewangelickiego i ojciec Angeli Merkel.

Sensacja medialna

Cztery lata później rodzina Kazmierczaków postanowiła zmienić nazwisko na Kasner. Ludwig nadal utrzymywał jednak stały kontakt z rodziną z Polski i często odwiedzał ją w Poznaniu. Zmarł w 1959 r. , gdy wnuczka miała pięć lat. Jego krewny Zygmunt Rychlicki twierdził, że Ludwig na zawsze pozostał wierny swoim polskim korzeniom.

Publikacja najnowszej biografii niemieckiej kanclerz wywołała sensację medialną w jej rodzimym kraju. Wystarczyła zaledwie jedna doba, aby dziennikarze dotarli do dokumentów potwierdzających powiązania rodzinne pomiędzy Merkel i Ludwigiem Kazmierczakiem. Sama kanclerz wspomniała o swoich polskich korzeniach dwukrotnie – w 1995 r. i 2000 r.

Źródła: Sueddeutsche Zeitung , Deutsche Welle, Spiegel Online

Fot. Ludwig Kazmierczak z żoną Margarethe / Wikimedia Commons

Komentarze

Zobacz także

Oto nowa podstawa programowa w szkole podstawowej! ZOBACZ SZCZEGÓŁY!

Redakcja malydziennik

Gdzie zostaną wrzuceni potępieni? Jak jest ich przyszłość? POZNAJ ODPOWIEDŹ PAPIEŻA!

Redakcja malydziennik

Zniesienie celibatu jako lekarstwo na jego łamanie? Absurdalna argumentacja

Redakcja malydziennik
Ładuję....