HISTORIA POLITYKA RODZINA

Kim był dziadek Angeli Merkel? Tego o kanclerz Niemiec NIE WIEDZIAŁEŚ!

Ludwig Kazmierczak był na pozór niczym nie wyróżniającym się poznaniakiem. Zrobiło się o nim głośno w 2013 r., gdy ujawniono, że był on dziadkiem kanclerz Niemiec Angeli Merkel. 

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel wspominała już wprawdzie w przeszłości, że ma w jednej czwartej polskie korzenie, ale przez długi czas unikała ujawnienia szczegółów związanych z jej przodkami. Z tego powodu przez lata nie było znane nawet prawdziwe nazwisko jej ojca.

Czytaj także: Wzruszająca sesja narzeczeńska. Zamiast sesji przyszłych małżonków zrobili…

Zmieniło się to dopiero w 2013 r. za sprawą Stefana Korneliusa – szefa działu zagranicznego „Sueddeutsche Zeitung” i autora książki „Angela Merkel – die Kanzlerin und ihre Welt” (“Angela Merkel – kanclerz i jej świat”)”.

Angela Merkel: pochodzenie

Według biografa pani kanclerz, dziadek Angeli Merkel to Ludwig Kazmierczak, który przyszedł na świat w 1896 r. jako nieślubne dziecko Anny Kazmierczak i Ludwiga Wojciechowskiego. Ojciec Ludwiga miał natychmiast opuścić swoją nową rodzinę. Zaraz po rozstaniu Anna zamieszkała wraz z synem u swej matki Apolonii. Gdy mały Ludwig skończył 5 lat, w jego życiu pojawił się przybrany ojciec, Ludwig Rychlicki.

W listopadzie 1915 r. dziadek Merkel otrzymał powołanie do wojska, po czym trafił na front zachodni I wojny światowej. Niektóre źródła podają, że po kapitulacji Niemiec kontynuował walkę w Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, zmagając się z Ukraińcami i bolszewikami. Nie wiadomo, czy brał wcześniej udział w walkach przeciwko Niemcom.

Pomimo swojego pochodzenia nigdy nie było mu jednak dane zamieszkać w granicach wolnej Polski –  zanim doszło do odrodzenia się polskiej państwowości, opuścił na dobre Wielkopolskę  i osiedlił się w  Berlinie, gdzie miał pracować  jako policjant w dzielnicy Pankow. Tam poznał też swoją przyszłą żonę Margarethe. W 1926 r. urodził się ich syn Horst – przyszły pastor kościoła ewangelickiego i ojciec Angeli Merkel.

Sensacja medialna

Cztery lata później rodzina Kazmierczaków postanowiła zmienić nazwisko na Kasner. Ludwig nadal utrzymywał jednak stały kontakt z rodziną z Polski i często odwiedzał ją w Poznaniu. Zmarł w 1959 r. , gdy wnuczka miała pięć lat. Jego krewny Zygmunt Rychlicki twierdził, że Ludwig na zawsze pozostał wierny swoim polskim korzeniom.

Publikacja najnowszej biografii niemieckiej kanclerz wywołała sensację medialną w jej rodzimym kraju. Wystarczyła zaledwie jedna doba, aby dziennikarze dotarli do dokumentów potwierdzających powiązania rodzinne pomiędzy Merkel i Ludwigiem Kazmierczakiem. Sama kanclerz wspomniała o swoich polskich korzeniach dwukrotnie – w 1995 r. i 2000 r.

Źródła: Sueddeutsche Zeitung , Deutsche Welle, Spiegel Online

Fot. Ludwig Kazmierczak z żoną Margarethe / Wikimedia Commons

Komentarze

Zobacz także

„Jestem gotów przeprosić”. Europoseł Lewandowski rakiem wycofuje się z kompromitującej wypowiedzi

Redakcja malydziennik

Co za człowiek! Policjant obiecał przypadkowo spotkanej kobiecie, że zaadoptuje jej dziecko. I zrobił to!

Redakcja malydziennik

Szykują się kłopoty. Twórca Amber Gold pogrąża Michała Tuska. Bardzo pogrąża

Ładuję....