RELIGIA

Kiedy dzieci cierpią, to się nie mówi, tylko modli w ciszy. Zobacz, co jeszcze powiedział Franciszek lekarzom i pielęgniarkom

Papież Franciszek przestrzegał w czwartek podczas spotkania z personelem i pacjentami watykańskiego szpitala pediatrycznego przed korupcją w służbie zdrowia i nazwał ją „rakiem”. Mówił, że na świecie istnieje „przemysł chorób”, który oszukuje wielu ludzi.

„Robi się wielkie interesy na zdrowiu” – dodał papież w czasie audiencji w Watykanie dla delegacji pracowników i podopiecznych szpitala Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus).

 

W improwizowanym przemówieniu Franciszek przyznał, że także ta placówka ma za sobą „nie zawsze dobrą” przeszłość. Wspomniał o „pokusie przekształcenia szpitala dziecięcego w miejsce robienia interesów, gdzie lekarze i pielęgniarze stają się aferzystami”.

 

Apelował do personelu medycznego, by “bał się korupcji”.

 

“Popatrzcie na dzieci. Niech każdy pomyśli: czy mogę robić brudne interesy przy tych dzieciach?” – mówił Franciszek, obok którego siedzieli mali pacjenci.

„Po całym dniu można być spoconym, brudnym, zmęczonym, mieć ochotę powiedzieć coś złego i posłać kogoś do diabła. Można? Tak, ale bez korupcji” – oświadczył papież.

 

“Najgorszym rakiem takiego szpitala, jak ten jest korupcja, a ona nie pojawia się z dnia na dzień. Wślizguje się powoli; dzisiaj łapówka, jutro rekomendacja i tak powoli nie zdając sobie z tego sprawy popada się w korupcję” – podkreślił.

 

Franciszek wyznał, że nie potrafi odpowiedzieć na zadane mu pytanie, dlaczego dzieci cierpią. „To pytanie pozostaje otwarte” – dodał. Wskazał następnie: „A kiedy się cierpi, nie mówi się; płacze się i modli, w ciszy”.

 

Papież zwrócił uwagę na bardzo ważną rolę personelu pielęgniarskiego w szpitalu i opowiedział, że sam został uratowany przez pielęgniarkę.

 

Wspominał, że gdy miał 21 lat, zachorował na ciężkie zapalenie płuc. Trafił do szpitala, gdzie lekarz zalecił dawkę penicyliny i innego lekarstwa. „Zakonnica, która była tam pielęgniarką, powiedziała do innej pielęgniarki, by podać dwa razy większą dawkę, bo wyczuła sytuację” – wspominał Franciszek.

 

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Pomóż odnaleźć polskiego księdza zaginionego w Alpach. Caritas uruchamia specjalne subkonta

Redakcja malydziennik

Nie możecie służyć Bogu, jeśli…?

Redakcja malydziennik

Nie ma miłości do Boga, bez miłości do Ojczyzny! Papież Franciszek ostro przywołuje do porządku zwolenników kosmopolityzmu!

Redakcja malydziennik
Ładuję....