WYDARZENIA

Katolicy WYSZLI NA ULICE! SPRAWDŹ GDZIE

Tysiące katolików protestowało w sobotę na ulicach stolicy Filipin, Manili, przeciwko pozasądowym zabójstwom w ramach wojny z narkotykami, prowadzonej od siedmiu miesięcy przez prezydenta Rodrigo Duterte, oraz rządowym planom przywrócenia kary śmierci.

Według organizatorów w "Marszu dla życia" udział wzięło 50 tysięcy osób; policja informuje o 10 tysiącach.

 

Arcybiskup Manili Luis Antonio Cardinal Tagle, który również przyłączył się do protestu, zaapelował o wzmocnienie i promowanie kultury ruchów bez przemocy.

 

Wiec przygotowała Konferencja Biskupów Katolickich Filipin (CBCP), która w liście pasterskim odczytanym w kościołach w całym kraju na początku lutego w ostrych słowach potępiła rozprawianie się rządu z przestępczością narkotykową – jak podkreślono, zabijanie ludzi nie jest odpowiedzią na nielegalny handel narkotykami.

 

Ponad 7600 osób zostało zabitych, od kiedy prezydent Filipin rozpoczął przed siedmioma miesiącami swą "wojnę z narkotykami", przy czym ponad 2500 osób straciło życie w policyjnych operacjach. Duterte zapowiada też przywrócenie kary śmierci, która na Filipinach została zniesiona w 2006 roku.

 

Większość ujętych handlarzy narkotyków jest poddawana egzekucji bez sądu.

 

Zarówno rząd, jak i policja zaprzeczają jakoby pozasądowe zabójstwa miały miejsce. Jednak organizacje praw człowieka twierdzą, że wiele osób zostało zabitych przez płatnych zabójców najpewniej działających w zmowie z policją.

 

Na początku lutego organizacja praw człowieka Amnesty International (AI) ogłosiła raport, w którym oskarżyła rząd Duterte o zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane w ramach walki z handlem narkotykami.

 

Filipiny to jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, w którym większość ludności stanowią katolicy (ponad 80 proc. z ok. 103 mln mieszkańców). (PAP)

Źródło: cyk/ mok/

Komentarze

Zobacz także

Ogień zastał ich we śnie. Ludzie spłonęli żywcem. Takiego pożaru dawno tu nie było

Redakcja malydziennik

Ojciec holenderskiej eutanazji z przyczyn psychicznych przerażony kierunkiem zmian. „Prawo nie chroni chorych na demencję”

Redakcja malydziennik

Czy wiesz, co czytają Twoje dzieci? W piśmie dla nastolatków znalazły się szokujące treści

Ładuję....