POLITYKA

Katolicy poparli Trumpa, a na kogo głosowali Żydzi?

Wojna z Kościołem i konserwatywnymi chrześcijanami prowadzona przez Baracka Obamę nie przyniosła sukcesu Partii Demokratycznej i jej kandydatce.

Katolicy w większości poparli – przy wszystkich do niego zastrzeżeniach – Donalda Trumpa. Nie inaczej było z chrześcijanami ewangelikalnymi. Zwycięstwo Trumpa wśród osób deklarujących się jako katolicy było naprawdę wysokie. Na Trumpa zagłosowało 52 procent tych, którzy sami siebie określają jako katolicy, a na Clinton tylko 45 procent z nich. W porównaniu do poprzednich wyborów była to zasadnicza zmiana, bowiem poprzednio wśród katolików zwyciężył Barack Obama (uzyskując 52 procent w porównaniu z 48 procentami Mitta Romneya).

 

Ale jeszcze mocniej Trumpa poparli ewangelikalni chrześcijanie. Wśród nich aż 81 procent zagłosowała na kandydata Republikanów, a tylko 16 procent na kandydatkę Demokratów. Odmiennie ułożyły się natomiast proporcje głosujących wśród amerykańskich Żydów. Ogromna większość z nich, bo aż 70 procent zagłosowała na Hillary Clinton, a tylko 30 procent na Donalda Trumpa. Wyjątkiem są tylko środowiska Żydów ortodoksyjnych, gdzie odsetek głosujących na kandydata Republikanów był nieco wyższy.

Źródło: NYT/Cruxnow.com

Komentarze

Zobacz także

Meksyk: Z nieba oprócz deszczu spadły także… ryby!

Redakcja malydziennik

Francuski sąd skazał "DŻIHAD MAMĘ" na maksymalny wymiar kary! Jej syn czeka już na proces

Redakcja malydziennik

"Szatan zawładnie Watykanem, papież będzie niewolnikiem szatana" – tak zaczyna się zwiastun filmu o Maksymilianie Kolbem, koniecznie go obejrzyj!

Redakcja malydziennik
Ładuję....