POLITYKA

Katolicy poparli Trumpa, a na kogo głosowali Żydzi?

Wojna z Kościołem i konserwatywnymi chrześcijanami prowadzona przez Baracka Obamę nie przyniosła sukcesu Partii Demokratycznej i jej kandydatce.

Katolicy w większości poparli – przy wszystkich do niego zastrzeżeniach – Donalda Trumpa. Nie inaczej było z chrześcijanami ewangelikalnymi. Zwycięstwo Trumpa wśród osób deklarujących się jako katolicy było naprawdę wysokie. Na Trumpa zagłosowało 52 procent tych, którzy sami siebie określają jako katolicy, a na Clinton tylko 45 procent z nich. W porównaniu do poprzednich wyborów była to zasadnicza zmiana, bowiem poprzednio wśród katolików zwyciężył Barack Obama (uzyskując 52 procent w porównaniu z 48 procentami Mitta Romneya).

 

Ale jeszcze mocniej Trumpa poparli ewangelikalni chrześcijanie. Wśród nich aż 81 procent zagłosowała na kandydata Republikanów, a tylko 16 procent na kandydatkę Demokratów. Odmiennie ułożyły się natomiast proporcje głosujących wśród amerykańskich Żydów. Ogromna większość z nich, bo aż 70 procent zagłosowała na Hillary Clinton, a tylko 30 procent na Donalda Trumpa. Wyjątkiem są tylko środowiska Żydów ortodoksyjnych, gdzie odsetek głosujących na kandydata Republikanów był nieco wyższy.

Źródło: NYT/Cruxnow.com

Komentarze

Zobacz także

Tam słońce powoduje … tragiczne wypadki! Tym razem samochód wjechał w kobietę z wózkiem!

Prawda o Smoleńsku nas przerazi. Poćwiartowane ciała, brak wraku, trumny z różnymi zwłokami – prokuratura ujawnia część faktów!

Redakcja malydziennik

W ciągu kilku dni skończą się rządowe pieniądze? To ostatnia chwila, żeby…

Redakcja malydziennik
Ładuję....