RELIGIA

Katolicka kaplica zamieni się w synagogę, żeby…

Kościół katolicki w Palermo na Sycylii zdecydował się na zaskakujący krok. Jego przedstawiciele przekazali jedną z katolickich kaplic, by przerobić ją na pierwszą od 500. lat synagogę na Sycylii.

Kaplica jest częścią klasztoru i kościoła św Mikołaja Tolentino, który został zbudowany na ruinach Wielkiej Synagogi w żydowskiej dzielnicy Palermo. – Ten gest zamyka historyczny cykl i naprawia historyczny błąd – podkreślał Michael Freund, założyciel i szef organizacji Shavei Israel, który przez lata próbował odbudować synagogę na Sycylii.

 

Decyzja o przekazaniu kaplicy wspólnocie żydowskiej wyrasta z osobistej przyjaźni między rabinem Pinhasem Punturello, pracującym na Sycylii a arcybiskupem Palermo Corrado Lorefice. Sam arcybiskup podkreślił, że decyzja o udostępnieniu kaplicy jest owcem szczerej przyjaźni i otwartego dialogu między Kościołem a wspólnotą żydowską.

 

W XIV wieku z Sycylii, która znajdowała się wówczas pod kontrolą Hiszpanii wypędzono Żydów, którzy nie zdecydowali się na konwersję na chrześcijaństwo. Historycy szacują, że do opuszczenia wyspy zmuszonych zostało sto tysięcy osób.

Źródło: TheTablet.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Polscy SPORTOWCY popierają HOMOSEKSUALIZM! Przeczytaj, KTÓRY z nich jest ZA!

M. A.

"Osobiście uważam, że kobiety są … od mężczyzn”. Papież zaskakująco o męskości i kobiecości

Redakcja malydziennik

„Papież nie błogosławi ran, ale patrzy im prosto w oczy, aby je uzdrowić”. WAŻNA deklaracja abp Paglii

Ładuję....