CYWILIZACJA OPINIE

Karp na stole wigilijnym. Zobacz skąd tam się wziął

karp

Chyba wszyscy Polacy traktują karpia jako jednego z pewniaków na wigilijnym stole. Jesteśmy przekonani, że potrawy z tej ryby to pradawna, święta tradycja i ciężko wyobrazić sobie Wigilię bez niej. Jak jest na prawdę?

W przedwojennych książkach kucharskich karp jest wymieniany rzadko, czasem wcale i zwykle inne gatunki ryb opisywano jako tradycyjnie wigilijne. Karp historycznie był tradycyjnym daniem żydowskim. Dopiero po II wojnie światowej, a więc w czasach PRL karp zyskuje swoją dzisiejszą pozycje króla polskiego stołu.

Za  popularyzacją karpia stoi  zaangażowany działacz PZPR, członek KC, ekonomista i minister gospodarki Hilary Minc. Polska była po wojnie w kompletnej ruinie i powoli wstawała z kolan. Minc postanowił wykorzystać karpia jako narzędzie propagandy. Hoduje się go stosunkowo łatwo, nie wymaga rozbudowanej floty kutrów do połowu i zwyczajnie jest tani.

W czasach komuny niemożliwe było dostarczenie na polskie stoły różnorodnych ryb. Sklepy Zjednoczenia Przedsiębiorstw „Centrala rybna”, które zajmowały się rozprowadzaniem polskich połowów morskich i lądowych nie mogły przed świętami zapewnić Polakom tradycyjnego, przedwojennego wyboru.

 

W czasach nieustannego kryzysu w PRL, nie było możliwe aby zapewnić dawną różnorodność ryb. Wszczęto więc propagandę że oto uda się dowieźć karpia na święta, a ludzie cieszyli się, że będzie przynajmniej on. Co więcej, zamiast premii w zakładach pracy także… dostawali karpia.

Obecnie karp stanowi  połowę wszystkich odławianych w Polsce ryb słodkowodnych.

Tak więc karp stał się popularny w Polsce…z biedy. Warto więc wprowadzać na świąteczne stoły inne gatunki występujących w Polsce ryb.

Źródło: Ciekawostki historyczne.pl

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/znecanie-sie-nad-zwierzetami-to-tradycja-swiateczna-zobacz-do-czego-namawia-magda-gessler/

 

Komentarze

Zobacz także

Kiedyś gangster i handlarz narkotykami, dziś… Jedno wydarzenie całkowicie zmieniło jego życie

TRAGEDIA! Roczna dziewczynka WYPADŁA z okna! Młodzi rodzice w tym czasie…

Redakcja malydziennik

MASAKRA w Sosnowcu! Wyszedł z samochodu z maczetą w ręku i …

Redakcja malydziennik
Ładuję....