RELIGIA

Karl. Müller ostro o Watykanie: Nie wiara, a dyplomacja i siła w centrum zainteresowania

Ostre słowa padły z ust byłego już prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera w czasie prezentacji jego książki o papiestwie w Mannheim. Hierarcha uznał, że we współczesnym Watykanie za bardzo skupia się na sile i dyplomacji, a za mało na wierze.

Dowodem, zdaniem kardynała, jest choćby to, że za najważniejsza instytucję w Stolicy Apostolskiej uznaje się obecnie Sekretariat Stanu, a nie Kongregację Nauki Wiary. – Dyplomacja i siła są obecnie priorytetem, i to jest niewłaściwy kierunek, który powinien być skorygowany – mówił kardynał, zaznaczając, że to wiara chrześcijańska powinna być w centrum, a papież powinien być przede wszystkim „sługą zbawienia”. 

 

Przykładem tego niewłaściwego ukierunkowania była wizyta kard. Pietro Parolina w Rosji i jego zdjęcia z Putinem czy Cyrylem, które mogą budować niewłaściwe spojrzenie, zgodnie z którym religia i polityka są jednością.

 

Kardynał jest zdania, że skupienie na władzy i dyplomacji jest zawsze szkodliwe dla wiary i Kościoła, tak jak przesadne skupienie się na osobie papieża. – Centrum papiestwa nie jest sam papież, ale wiara chrześcijańska – mówił. 

 

Arcybiskup Georg  Gänswein, osobisty sekretarz papieża emeryta nie odciął się od wypowiedzi kard. Müllera. Jego zdaniem, wbrew opiniom części komentatorów, nie widać, by katolicy odcinali się od Papieża. Nie ma, według niego, także nic złego w tym, że część kardynałów krytykuje niektóre wypowiedzi Franciszka. – Co w tym złego? – pytał i dodawał, że w historii Kościoła nie brakowało kardynałów ostro krytykujących papieży. Abp Gänswein zaznaczył też, że jego zdaniem nie ma mowy o krytyce urzędu papieskiego, ale o krytyce „pewnych wypowiedzi, które mogą być niewłaściwie zrozumiene przez ludzi, także poza Kościołem”.

Źródło: OnePeterFive.com/MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Franciszek bardzo ostro. Nie wystarczy uznanie, że tego nie wolno… Trzeba więcej, więcej, więcej… Mocna nauka Papieża

Redakcja malydziennik

Papież Franciszek o kobietach: „Nie są od zmywania naczyń”

Redakcja malydziennik

Nareszcie: "to, co w Fatimie miało zostać powiedziane…" – poznaj prawdę o OBJAWIENIACH Matki Bożej

Ładuję....