RELIGIA

Kard. Burke jednoznacznie: „Papież, który wyznawałby formalną herezję przestałby być z samego tego faktu papieżem”

– Nigdy nie mówiłem, że papież Franciszek trwa w herezji – podkreślił w najnowszym wywiadzie kard. Raymond Burke. – Nigdy nie twierdziłem nawet, że jest on bliski popadnięcia w herezję – dodał.

W najnowszym wywiadzie kard. Burke podkreśla, że zgłoszenie „Dubia” nie było i nie miało być oskarżeniem papieża o herezję. W sytuacji jednak, gdyby jakiś papież w herezję popadł, to przestałby być automatycznie papieżem. W takich sytuacjach istnieją metody uzdrowienia sytuacji w Kościele.

 

Jednocześnie kardynał zaznaczył, że odpowiedź na zgłoszone wątpliwości jest ważna, bowiem wśród wiernych, kapłanów, a nawet biskupów jest wiele niejasności. Obowiązkiem kardynałów było więc zgłoszenie Dubia, by wierni świeccy i kapłani nie mieli wrażenia, że ich wątpliwości są nieuzasadnione. Jednocześnie hierarcha bardzo mocno zaznaczył, że nie oznacza to, że uważa on, iż papież Franciszek znajduje się w sytuacji herezji. – Mam nadzieję, że nie będziemy tego świadkami w najbliższej przyszłości – dodał. 

 

Amerykański hierarcha wyjaśniał także, że prośba o doprecyzowanie nauczania papieskiego nie jest aktem wrogości. Z zażenowaniem przyjął także oskarżenia o herezję. – Jak można popaść w herezję zadają uczciwe pytania – pytał. – Jest absolutnie irracjonalnym oskarżenie nas o herezję. Zadajemy fundamentalne pytania opierając się na niezmiennej Tradycji nauczania moralnego Kościoła – mówił.

 

– Jestem kardynałem Kościoła, jednym z głównym współpracowników papieża – mówił kardynał. – Mam absolutny szacunek dla urzędu Piotrowego. Gdybym się o niego nie troszczył, gdyby był mi obojętny urząd papieski milczałbym i pozwolił, by wszystko przebiegało tak jak przebiega – mówił i dodawał, że skoro w sumieniu uznał, że nauczanie wymaga doprecyzowania zrobił to, co powinien. I to w sposób, który w niczym nie kwestionuje autorytetu Ojca świętego. – Nie jestem wrogiem papieża – podkreślił.

Źródło: LIfeSiteNews

Komentarze

Zobacz także

Franciszek: nawrócenie to porzucenie wygody, idoli, pieniądza i…

Redakcja malydziennik

Antyklerykalne lobby atakuje: oskarżony o pedofilię kardynał stanie przed wymiarem sprawiedliwości

Redakcja malydziennik

"Będzie to kara nieporównywalna z niczym, co widział świat" – poznaj to APOKALIPTYCZNE objawienie

Redakcja malydziennik
Ładuję....