POLITYKA

Kant? Platon? Kartezjusz? Brytyjscy studenci ich nie chcą, bo… NIE ZGADNIESZ, CO SIĘ IM ZARZUCA! W każdym razie wyrzucić trzeba studentów!

Kant, Kartezjusz czy Platon, choć nie ulega wątpliwości, że ich myśl stanowi fundament europejskiego myślenia, mogą już niebawem zniknąć z nauczania jednej z prestiżowych, londyńskich szkół wyższych. Powód? Panowie byli biali, a studia trzeba „zdekolonizować”.

Absurd? Raczej tak, ale dokładnie taki argument na rzecz usunięcia największych europejskich myślicieli z programu uniwersyteckiego studenci School of Oriental and African Studies. Ich zdaniem większość wykładanych na ich uczelni filozofów powinno pochodzić z Afryki i Azji, a Europejczyków powinno się z programu wyciąć.

 

W ten sposób studenci chcą zwalczać resztki kolonializmu i przezwyciężać „strukturalne i epistemologiczne” jego pozostałości. A wykładowcy, którzy coraz częściej przedkładają „zadowolenie” studentów nad rozsądek czy rzeczywistość coraz częściej w takiej sytuacji ustępują.

 

Tyle, że w tym przypadku, nie da się ustąpić. A powód jest bardzo prosty. Poza św. Augustynem (który tak się składa, że pochodził z Afryki, ale kulturowo był z cywilizacji łacińskiej), ewentualnie Ojcami Kościoła ze Szkoły Aleksandryjskiej (choć to raczej teologowie niż filozofowie, a do tego niewątpliwie należący do paskudnie białej cywilizacji greckiej), a także kilkoma filozofami z Egiptu (choć oni też raczej do tradycji greckiej należą) nie ma filozofów z Afryki, o Azji nie wspominając. 

 

Nie ma ich zaś nie z powodu kolonializmu, ale dlatego, że filozofia jest specyficznie europejskim wytworem, czymś, co ukształtowało się w Europie, i poza nią jako filozofia nie istnieje. W Azji mamy wielkie systemy religijne, które są jakoś połączone z filozofowaniem, ale nie są filozofią czystą. W Afryce trudno mówić nawet o tym. 

 

Filozofowanie w sensie czystym jest zaś właściwe tylko Europie, a szerzej kulturze zachodniej. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to powinien zrezygnować ze studiowania, bo oznacza to, że nie ma zielonego pojęcia o filozofii czy Europie. A jeśli ktoś nie ma pojęcia o własnym kontynencie, to nie pozna także kontynentów innych. I dlatego zamiast wywalać filozofów z programów studiów, należy wyrzucić studentów! I to jak najszybciej.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

„Aż tylu ludzi bez ambicji”. Kuźniar zakpił z RODZIN Z DZIEĆMI

Redakcja malydziennik

Dziś są URODZINY Beaty Szydło. Pani Premier, wszystkiego najlepszego! Dowiedz się, ile lat skończyła

Redakcja malydziennik

"Trump burzy za pomocą młota nasz system wartości"

Ładuję....