CYWILIZACJA

Kaczyński o RODLE – PRZECZYTAJ

W piątek przed pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu odbyły się uroczystości z okazji 94. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji politycznych i społecznych. Nie zabrakło członków organizacji spod znaku Rodła i ich rodzin. Uroczystości towarzyszyła asysta wojskowa. Przewodnicząca wojewódzkich struktur Prawa i Sprawiedliwości, posłanka Katarzyna Czochara, przeczytała adresowany do uczestników uroczystości list prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

 

W liście podkreślił on, że powstanie Związku Polaków w Niemczech było wydarzeniem niezwykłej wagi. "Dzięki niemu zmagania o interesy żywiołu polskiego otrzymały instytucjonalny wymiar. Od tej pory polska mniejszość narodowa w Niemczech mogła mocniej i skuteczniej zabiegać o należne jej prawa" – napisał.

 

Jak zauważył lider PiS, "to działaczom Rodła, ich uporowi i poświeceniu zawdzięczamy na przykład, że do dziś nad Opolem wznosi się Wieża Piastowska, symbol przynależności tych ziem do państwa polskiego". "Mówiąc o historycznej roli Związku Polaków w Niemczech nie sposób nie wspomnieć o trudzie ich poprzedników w zaborze pruskim, którzy przez tyle lat bronili nas przed germanizacją" – napisał prezes Kaczyński.

 

W swoim liście złożył też życzenia członkom Polonii w Niemczech. "Chciałbym podziękować członkom Rodła za Ich pełne poświęcenia wysiłki na rzecz polskiej społeczności w Republice Federalnej Niemiec oraz kultywowania jej związków z Macierzą" – podkreślił.

 

"Pragnę również życzyć Państwu zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, w tym – rzecz jasna – sukcesów w niełatwej ale zaskarbiającej wdzięczność w ludzkich sercach pracy dla dobra mniejszości polskiej w Niemczech, a tym samym dla dobra całej naszej polskiej wspólnoty" – napisał lider PiS.

 

Związek Polaków w Niemczech powstał 22 sierpnia 1922 roku. Organizacja prowadziła działalność kulturalną, społeczną i gospodarczą, dbając zarówno o liczącą wówczas milionową mniejszość polską, jak i starając się reprezentować wobec władz niemieckich interesy innych mniejszości narodowych. ZPwN miał swoich reprezentantów we władzach różnych szczebli.

 

Z jego inicjatywy powstał m.in. Związek Spółdzielców Polskich i Związek Polskich Towarzystw Szkolnych. Od 1933 roku symbolem ZPwN był znak Rodła. Związek działał na terenie całych Niemiec podzielonych na pięć dzielnic. Organizacja została zdelegalizowana przez władze Niemiec w 1940 roku, a jej działacze padli ofiarą represji. Wielu z nich Niemcy zamordowali, ponad tysiąc uwięzili w obozach koncentracyjnych. Po wojnie związek wznowił działalność na terenie RFN. (PAP)

Źródło: masz/ par/

Komentarze

Zobacz także

Uwaga, Niemcy dostarczyli nam ZABÓJCZE kurczaki, sprawdź, gdzie trafiły do dystrybucji!

Redakcja malydziennik

Oto lista nazwisk tych, którzy niesłusznie skazali Tomasza Komendę. ZOBACZ kto to taki!

Walka z ministrem zdrowia zakończona sukcesem! NFZ będzie od teraz finansować chorym…

Redakcja malydziennik
Ładuję....