WYDARZENIA

Już wkrótce: Chcesz wziąć rozwód? Wystarczy, że wciśniesz "enter"!

W tym kraju testowane są obecnie rozwody przez internet. Jego obywatele już wkrótce będą mogli wziąć rozwód za pomocą internetu, bez formalności sądowych. O jakim kraju mowa?

Jeśli brytyjskie małżeństwo zdecyduje się na rozwód wystarczy, że wypełni stosowne formularze w sieci, bez konieczności asysty prawnika i pojawienia się w sądzie. Są one skonstruowane w ten sposób, by jak najlepiej odzwierciedlać osobistą sytuację małżonków i okoliczności, które są przyczyną rozwodu.

 

Procedura będzie wyglądać następująco; najpierw jedna strona wypełnia swoją część dokumentów, po czym wysyłane są one do drugiej w celu przeczytania, uzupełnienia i złożenia podpisu. Jeśli ani mąż ani żona nie wnoszą żadnych zastrzeżeń do wypełnionych formularzy, zapada decyzja o unieważnieniu związku. Jeśli jednak zaistnieją jakiekolwiek zastrzeżenia, jednym sposobem uzyskania rozwodu będzie droga sądowa.

 

Brytyjskie władze liczą, że wprowadzenie możliwości rozwodów przez internet po pierwsze – przyspieszy sam proces, ale także przyniesie duże oszczędności. Obecnie szacuje się, że około 250 milionów funtów pochłania praca sądów sprawujących tę funkcję. Ministerstwo sprawiedliwości wyznaczyło już dwa regiony, gdzie program ten będzie testowany.

 

Krytycy inicjatywy podkreślają, że takie uproszczenie procesu urąga instytucji małżeństwa. Warto dodać, że taki sposób przeprowadzenia rozwodów, jest kolejnym krokiem w stronę osłabienia instytucji małżeństwa i zamienienia jej w coś na kształt sformalizowanego konkubinatu. Quo vadis Europo?

Źródło: rmf24.pl

Komentarze

Zobacz także

Masakra! Matka z Mysłowic urodziła dziecko i sprzedała je za 3500 zł!

Adam Gaafar

Czas napisać geografię na nowo. Za dużo w niej… rasizmu

Redakcja malydziennik

Student odmówił kobiecie seksu. Oskarżono go o gwałt i wyrzucono z uczelni!

Adam Gaafar
Ładuję....