ARCHIWUM WYDARZENIA

Już w styczniu ostateczna decyzja. Czy Polska będzie miała swoją technologię jądrową?

energia jądrowa

Energia jądrowa przez jednych uważana jest za najczystsze i najbardziej stabilne źródło energii. Inni krytykują ją za duże ryzyko niebezpiecznych wycieków radioaktywnych i wysokie koszta budowy. Tak czy inaczej wydaje się, że Polska bez niej nie osiągnie niezależności energetycznej.

Polski rząd na zakończonym właśnie szczycie klimatycznym COP 24 w Katowicach zapowiedział, że nie zamierza odchodzić od pozyskiwania energii z węgla. Spotkało się to z falą krytyki na całym świecie. To właśnie spalanie węgla powoduje ogromną emisję CO2, zanieczyszczenie atmosfery i efekt cieplarniany oraz smog. Drugim pomysłem Polski na walkę ze zmianami klimatu jest …sadzenie lasów. Naukowcy twierdzą jednak, że aby zmniejszyć stężenie CO2 w atmosferze należało by pokryć lasem cały kraj a i to bez gwarancji sukcesu. Trzecim pomysłem jest budowa polskiej elektrowni atomowej.Jednocześnie polski rząd zapowiedział likwidację wszystkich farm wiatrowych w Polsce, uzasadniając tę decyzję silnymi sprzeciwami społecznymi.

Prawdopodobnie styczniu  poznamy lokalizację elektrowni atomowej w Polsce.
Do połowy przyszłego miesiąca trwają konsultacje „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. W dokumencie tym jest mowa między innymi o tym, że pierwszy blok elektrowni jądrowej powstanie w naszym kraju do 2033 roku.

W myśl założeń PEP do 2043 roku w Polsce ma działać w sumie sześć bloków jądrowych o mocy od 6 do 9 gigawatów.

Wybranie lokalizacji jest ważną, ale nie jedyną decyzją, którą musi podjąć rząd, by elektrownia atomowa w Polsce mogła stać się faktem. Jak wyjaśniał minister energii Krzysztof Tchórzewski trzeba też dokonać wyboru modelu finansowego, modelu technologicznego i wyboru generalnego wykonawcy oraz uprościć formalną stronę procesu inwestycyjnego.

Przy obecnym, stale rosnącym zapotrzebowaniu na energię ani węgiel ani odnawialne źródła energii nie są w stanie zapewnić Polsce stałych, niezależnych dostaw energii. Ponadto zarówno wydobycie i spalanie węgla oraz budowa farm wiatrowych mają silny, negatywny wpływ na środowisko.Czy zatem energia z atomu będzie remedium na polskie problemy z energią?

Źródło: Gazeta.pl

fot. Pixabay

Zobacz też: https://malydziennik.pl/oto-jak-atom-moze-zmienic-polskie-bezpieczenstwo-polska-moze-stac-sie-potega/

Komentarze

Zobacz także

KOD chciał deprawować dzieci w Polsce? Zobacz to na filmie!

Redakcja malydziennik

TEN film koniecznie ZOBACZ! KS. SOWA i Przyjaciele!

Redakcja malydziennik

Papież Franciszek szokuje wiernych. Przeprasza muzułmanów za…

Redakcja malydziennik
Ładuję....