POLITYKA RELIGIA

III wojna światowa jeszcze przed świętami?

Rosyjska agresja na Ukrainę nie przez wszystkich jest uznawana za wojnę. Najpierw w Donbasie a teraz na Krymie Rosjanie dokonują cichej aneksji w czasie której giną tysiące ludzi.

Wydaje się, że konflikt między Rosją a Ukrainą wchodzi w kolejną, nową fazę. Wojna ma rozpocząć się 15 grudnia, po ogłoszeniu niezależności cerkwi ukraińskiej. Taka data to nie przypadek. Tego dnia w Kijowie odbędzie się sobór zjednoczeniowy ukraińskiej cerkwi prawosławnej. Na soborze zostanie wybrany zwierzchnik kościoła co przypieczętuje uniezależnienie się od cerkwi moskiewskiej. Patriarchat Konstantynopola już w październiku poinformował o zgodzie na autokefalię, czyli wyjście cerkwi kijowskiej spod zwierzchnictwa Moskwy.

Po niedawnym ataku rosyjskiej marynarki na okręty ukraińskie na Morzu Azowskim , sytuacja w regionie znacznie się napięła. Obecnie zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosjanie wzmacniają swój garnizon w Dżankoj, w północnej części Krymu. Gromadzą tam znaczne siły pancerne. Zaobserwowano też loty samolotów transportowych, które z pewnością przerzucają siły. Rosjanie z kolei przewidują, że w tym terminie Ukraińcy uderzą na Donbas o czym mają świadczyć ruchy ukraińskich wojsk. Mówi się też, że konflikt będzie poprzedzony prowokacją z użyciem broni chemicznej.

„Odgrzewanie” wojny na Ukrainie to świetne narzędzie do regulowania nastrojów społecznych i trzymania gotowości bojowej w społeczeństwie. Ponadto Ukraina w stanie konfliktu z Rosją jest zupełnie nieatrakcyjna dla Zachodu jako partner w procesie włączania jej do struktur północnoatlantyckich i europejskich.

Dotąd Polska była rzecznikiem wschodniego sąsiada w jego procesie integracji z Europą. Pytanie, jak Polska zareaguje i czy będzie bronić Ukraińców? Problematyczne może być też włączenie wątku kościoła. Polski Kościół Prawosławny  trzyma bowiem stronę Moskwy. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny podczas Świętego Soboru Biskupów odniósł się do sytuacji Cerkwi na Ukrainie. Uznano, że dochodzi tam do „niepokojących wieści godzących w życie polskiego prawosławia”. Hierarchowie zakazali duchownym z Polski wchodzenia w kontakty z „Patriarchatem Kijowskim”, ponieważ w dotychczasowych działaniach uczynili „wiele zła”.

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/banderowska-ukraina-nie-jest-polsce-potrzebna/

Komentarze

Zobacz także

Czym byłoby moje życie bez Ciebie… To trzeba zobaczyć!

Redakcja malydziennik

Irakijczyk ujawnia, kto stoi za Państwem Islamskim! "Głównym problemem są bowiem ci, którzy zaprojektowali i stworzyli Daesh"

Redakcja malydziennik

Zobacz ilu Ukraińców uważa Rzeź Wołyńską za zbrodnię

Ładuję....