ARCHIWUM

Józef i Maryja imigrantami? Papież nie ma wątpliwości, że oni zapraszają nas do „rewolucyjnej…”. Nie zgadniesz!

Niech Twoja czułość rozbudzi naszą wrażliwość i sprawi, byśmy czuli się zaproszeni do rozpoznawania Ciebie w tych wszystkich, którzy przybywają do naszych miast, do naszych dziejów, do naszego życia. Niech Twoja rewolucyjna czułość przekonuje nas, abyśmy czuli się zaproszeni do podjęcia odpowiedzialności za nadzieję i czułość naszych ludzi – mówił papież Franciszek podczas pasterki.

Ojciec święty podkreślał, że w drodze Józefa i Maryi dostrzegać możemy „ślady całych rodzin, które teraz czują się zmuszone do wyruszenia w drogę”. Chodzi o tych, którzy opuszczają swoich bliskich, zostają wyrzuceni ze swojej ziemi, czasem idąc z nadzieją, a czasem, aby przetrwać „kolejnych Herodów, którzy aby narzucić swoją władzę i powiększyć swoje bogactwo nie mają żadnego problemu z przelewaniem niewinnej krwi”.

 

Ale obraz ewangeliczny ukazuje nam również, wskazuje Franciszek, tych, dla których nie było miejsca. „Tamtej nocy Ten, który nie miał miejsca, aby się urodzić, został ogłoszony tym, którzy nie mieli miejsca przy stołach i na ulicach miasta. Pasterze są pierwszymi adresatami tej Dobrej Nowiny. Byli to mężczyźni i kobiety, którzy ze względu na swoją pracę musieli żyć na marginesie społeczeństwa. Ich warunki życia, miejsca, w których zmuszeni byli przebywać, uniemożliwiły im przestrzeganie wszystkich rytualnych zaleceń oczyszczenia religijnego, a zatem uważano ich za nieczystych. Zdradzały ich skóra, ubranie, zapach, sposób mówienia, ich pochodzenie. Wszystko w nich rodziło nieufność. Byli mężczyznami i kobietami, od których należało trzymać się z daleka, bać się; byli uważani za pogan pośród wierzących, grzeszników pośród sprawiedliwych, obcych między obywatelami. Do nich – pogan, grzeszników i cudzoziemców – anioł mówi: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” – wskazywał papież.

 

I właśnie ta wiara prowadzić ma nas do „rozpoznania Boga obecnego we wszystkich sytuacjach, w których uważamy, że Go nie ma”.  A przecież „On obecny w niedyskretnym przybyszu, tak często nierozpoznawalnym, chodzącym po naszych miastach, w naszych dzielnicach, podróżującym naszymi autobusami, pukającym do naszych drzwi” – wskazuje papież. I wzywa, by Bożonarodzeniowe światło otwierało nas na budowanie nowych relacji. „Wzruszeni radością daru, malutkie Dzieciątko z Betlejem, prosimy Cię, aby Twój płacz przebudził nas z obojętności, otworzył nasze oczy na tych, którzy cierpią. Niech Twoja czułość rozbudzi naszą wrażliwość i sprawi, byśmy czuli się zaproszeni do rozpoznawania Ciebie w tych wszystkich, którzy przybywają do naszych miast, do naszych dziejów, do naszego życia. Niech Twoja rewolucyjna czułość przekon

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Papież Franiszek modli się za dzisiejsze spotkanie Kima z Trumpem!

Redakcja malydziennik

WRESZCIE ! Wszyscy zaangażowani w popularyzację rotmistrza Witolda Pileckiego NAGRODZENI!

Redakcja malydziennik

Czarny Piątek w Lidlu, czyli "na pomoc, zostałem pobity"!

Redakcja malydziennik
Ładuję....