POLITYKA

Jestem po stronie Madrytu, bo osłabianie państw średnich i dużych sprzyja Moskwie i Berlinowi, a nie Warszawie

90 procent głosujących za niepodległością Katalonii. Prawna hucpa w Katalonii się udała. I wiele wskazuje na to, że pewnych procesów (także z powodu błędów administracji centralnej) nie da się łatwo zatrzymać.

W niczym nie zmienia to jednak faktu, że nie cieszy mnie to. I nie widać powodów, by miała ona cieszyć Polskę. Coraz silniejsze nacjonalizmy (a w istocie liberalne i lewicowe populizmy, posługujące się niekiedy retoryką uciskanych mniejszości narodowych) nie służą wcale Europie wolnych, silnych i niezależnych narodów. 

 

Powód jest zaś niezmiernie prosty. Otóż przeciwstawić się naciskom zarówno instytucji unijnych, jak i potężnych krajów UE (takich jak Niemcy) albo innym imperiom mogą bowiem tylko duże i średnie państwa i związane z nimi narody. Ich podział (jak to ma miejsce w Hiszpanii), według różnych konstelacji lub eliminacja (jak w przypadku Wielkiej Brytanii) jest więc na rękę zarówno imperiom, jak i przez nikogo niekontrolowanym instytucjom międzynarodowym. Innym (w tym Polsce) ten podział się zwyczajnie nie opłaca. Słabsze państwa członkowskie, silny konflikt wewnętrzny wewnątrz dużych i średnich państw (a to się właśnie zapowiada) to prostsza przestrzeń działania dla Moskwy (im bardziej podzielona Europa, im słabsze państwa tym łatwiej działać), Berlina (łatwiej jest narzucać pewne rozwiązania państwom małym niż dużym) i rozmaitych przeciwników państw narodowych, którzy wciąż działają w Brukseli.

 

Tam, gdzie niszczy się państwa średnie i duże dzieląc je na małe i słabe, tam rządzą imperia i globalne, przez nikogo niekontrolowane instytucje ponadnarodowe (głównie lewackie). Nie mam ochoty ani na rządy Berlina, ani Brukseli, ani Moskwy. I dlatego jestem po stronie Madrytu! Nie z powodu jakiejś szczególnej sympatii do Partii Ludowej, ale dlatego, że interesuje mnie sytuacja Polski, którą osłabianie silnych państw osłabia. A wszystko to ze świadomością, że pewne kwestie niełatwo już będzie zmienić.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

„Aborcja to nie eliminacja zespołu Downa. Aborcja to zabicie każdego, kto ten zespół ma”

Redakcja malydziennik

No i mamy BABY BOOM. Takiego tłoku na porodówkach już dawno nie było!

KONIEC ŚWIATA: Francuzi przelali dżihadystom 500 mln € . I nie chodzi tu o obywateli Francji, a o rząd! Jak to możliwe?

Redakcja malydziennik
Ładuję....