POLITYKA

„Jestem chrześcijaninem”. Fidel Castro i chrześcijaństwo. NIEOCZYWISTE FAKTY

Fidel Castro nie żyje. „Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29" – poinformował w kubańskiej telewizji jego brat i następca na stołku komunistycznego satrapy Raul Castro.

Dyktator był przywódcą Kuby w latach 1959-2008. Ofiarami jego prześladowań było ponad sto tysięcy zamordowanych osób. Kościół katolicki także był przez wiele lat przez niego prześladowany, a jego możliwości działania zdecydowanie ograniczano. 

 

Pytany o swój światopogląd odpowiadał, że jest ateistą (a ostatnio agnostykiem). Został jednak, jak wielu komunistów, ochrzczony i wychowywany na katolika, ale wiarę porzucił. Jednocześnie chętnie nawiązywał do chrześcijańskich przykazań, które – jego zdaniem – dały światu „wartości etyczne” i „poczucie sprawiedliwości społecznej”. „Jeśli ludzie nazywają mnie chrześcijaninem, nie z punktu widzenia religii, ale z punktu widzenia wizji społecznej, oświadczam, że jestem chrześcijaninem” – mówił. Bliscy przyjaciele sugerowali także, że Biblia zawsze należała do jego ulubionych lektur.

 

Niemal dziesięć lat przed jego śmiercią pojawiły się doniesienia, że dyktator może wracać do religii i Boga. Mówiła o tym jego córka, Alina Fernández, która sama jest katoliczką. Jednak osoby znające byłego kubańskiego przywódcę poddawały w wątpliwość w możliwość nawrócenia Castro. 

 

Historyk, Julia Sweig jeszcze w 2010 r. rozmawiała z nim o jego agnostycyzmie. – Za pontyfikatu Jana Pawła II patrzył on na Kościół jako instytucję odgrywającą konstruktywną rolę w społeczeństwie i kulturze Kuby. Ale było tak z powodu racji stanu i nie sugerowało konwersji – mówiła wówczas Sweig.

 

Choć sam był kobieciarzem, to w życiu społecznym preferował poglądy dość konserwatywne. Walczył z prostytucją i narkotykami.

 

Teraz Fidel Castro, komunistyczny zbrodniarz, już stoi przed Panem. I ma świadomość, że zamiast socjalizmu otrzymał śmierć. Niewątpliwie trzeba mu dziś wiele modlitwy.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Katalonia doigrała się! Ponad 30 firm już zapowiedziało, że się wyprowadzi z Katalonii

Redakcja malydziennik

OTO prawda o islamie ! ZOBACZ!

Rosja zniszczyła polską elitę pod Smoleńskiem. Prezydent Ukrainy nie ma wątpliwości

Redakcja malydziennik
Ładuję....