POLITYKA

Jest wyrok sądu! Rosjanie muszą nam zapłacić… 9.000.000 zł. Wszystko przez ten budynek

Federacja Rosyjska ma zapłacić Skarbowi Państwa blisko 9 mln zł za bezumowne korzystanie z nieruchomości przy ul. Bobrowieckiej 2b na stołecznym Mokotowie – orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok miał charakter zaoczny i jest nieprawomocny.

Poniedziałkowy wyrok dotyczył ostatniej z nieruchomości, o które przed stołecznym sądem toczyły się procesy w sprawach ich posiadania i użytkowania przez Rosję. W odrębnym postępowaniu trwa jeszcze spór sądowy o wydanie nieruchomości przy Bobrowieckiej 2b, czego domagają się władze Warszawy.

 

"Strona pozwana nie stawiła się na wyznaczoną rozprawę w celu rozpoznania tej sprawy, nie zajęła też stanowiska. Wobec tego na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego sąd uznał za prawdziwe twierdzenia strony powodowej podniesione w pozwie" – powiedział w uzasadnieniu poniedziałkowego wyroku sędzia Paweł Pyzio.

 

Skarb Państwa reprezentowany przez Prokuratorię Generalną domagał się – w związku z "bezumownym użytkowaniem" przez ambasadę Rosji nieruchomości przy Bobrowieckiej 2b w latach 2009-2015 – ponad 8,9 mln zł. SO uznał, że roszczenie jest uzasadnione.

 

Wcześniej przed stołecznym sądem zapadły wyroki w procesach odnoszących się do innych takich warszawskich nieruchomości – przy ul. Kieleckiej 45 i Sobieskiego 100.

 

Federacja Rosyjska użytkuje w Polsce kilkanaście nieruchomości, m.in. w Warszawie. Część obiektów ma uregulowany stan prawny – są albo własnością Federacji Rosyjskiej, albo Rosja korzysta z nich na podstawie ważnych umów. Część nieruchomości strona rosyjska użytkuje bez ważnych – według polskiej strony – umów. Za te nieruchomości od jakiegoś czasu magistraty w Warszawie, a także w Gdańsku, naliczają opłaty i wzywają stronę rosyjską do ich uregulowania. Wobec braku odzewu występują na drogę sądową. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Podejrzany o zamach na jarmarku Pakistańczyk na wolności. Gdzie jest więc morderca Polaka i innych ofiar?

Redakcja malydziennik

STRAJK NAUCZYCIELI we wrześniu to PEWNIAK! Broniarz zapowiada, że…

Redakcja malydziennik

A jednak! TVP chce na stałe współpracować z Kielcami. Będzie nowy doroczny festiwal?

Ładuję....