WYDARZENIA

Jeśli prowadzisz taki tryb życia, uważaj! Zachorujesz szybciej niż inni na raka!

Zbyt długie przesiadywanie na kanapie wiązano dotąd z wyższym ryzykiem wielu schorzeń, jak otyłość i cukrzyca typu 2. Nowe badanie, które publikuje pismo “Cancer Epidemiology” dowodzi, że osoby nielubiące się ruszać są również bardziej narażone na raka nerki i pęcherza.

Zdaniem autorów pracy wyniki te poszerzają zbiór dowodów na to, że brak aktywności fizycznej może być istotnym czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej.

 

“Mamy nadzieję, że badania takie jak nasze zmotywują osoby mało ruszające się do zaangażowania w jakąś formę aktywności fizycznej" – komentuje współautorka pracy prof. Kirsten Moysich z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo (stan Nowy Jork). Specjalistka podkreśla, że aby obniżyć ryzyko zachorowania na raka nie trzeba wcale biegać w maratonach, wystarczy nawet niewielkie zwiększenie aktywności, jak zastąpienie windy wchodzeniem po schodach, przespacerowanie się kilka razy wokół bloku w porze obiadowej czy parkowanie samochodu w większej odległości od supermarketu, gdy wybieramy się na zakupy.

 

Najnowszym badaniem objęto 160 pacjentów z rakiem nerki, 208 pacjentów z rakiem pęcherza oraz 766 osób bez choroby nowotworowej.

 

Co ciekawe, analiza nie ujawniła, by otyłość miała związek z wyższym ryzykiem tych nowotworów, choć takich dowodów dostarczały badania w przeszłości (zwłaszcza w przypadku raka nerki). Jednak mała aktywność fizyczna w czasie wolnym miała związek z wyższym o 73 proc. ryzykiem zachorowania na raka pęcherza i o 77 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na raka nerki.

 

Naukowcy podkreślają, że ze względu na metodologię ich praca wskazuje jedynie na istnienie zależności, nie dostarcza natomiast dowodów na to, że między brakiem ruchu a nowotworami układu moczowego istnieje związek przyczynowo-skutkowy.

 

“Nasze wyniki potwierdzają jednak, jak ważne jest utrzymywanie zdrowego stylu życia, w tym podejmowanie i podtrzymywanie aktywności fizycznej” – podsumowuje główny autor pracy dr Rikki Cannioto. Jak przypomina ekspert Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA (Department of Health and Human Services) rekomenduje tygodniowo minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej, by odnieść z niej istotne i trwałe korzyści zdrowotne. (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Poczta dała ciała. List do Putina znalazł się w skrzynce pocztowej w Szwecji

Oto ile można zarobić na przemycie imigrantów do Niemiec! Zobacz!

Redakcja malydziennik

Nie daj się złapać w sidła PORNOGRAFII!

Redakcja malydziennik
Ładuję....