RELIGIA

„Jeśli nie ma diabła, nie ma [potrzeby] Zbawiciela”. Arcybiskup MIAŻDŻY generała jezuitów!

Brak wiary w osobowe zło pociąga za sobą utratę wiary w Jezusa – podkreśla arcybiskup Charles Chaput w swoim cotygodniowym tekście. I trudno nie dostrzec w tym polemiki z wypowiedzią generała jezuitów, który przekonuje, że diabeł jest tylko konstruktem socjologicznym.

W swoim tekście Chaput przypomniał słynny wykład Leszka Kołakowskiego, który zaznaczał, że nie można zrozumieć naszej kultury, jeśli nie traktuje się zła poważnie. – Diabeł i zło są stałym elementem historii ludzkości i walki każdej duszy – analizował myśl Kołakowskiego Chaput. I dodawał, że filozof ten – w odróżnieniu od wielu hierarchów Kościoła nie rozumiał diabła jako konstruktu spocjologicznego, ani symbolu ciemności w naszych sercach, ale jako realną osobę.

 

– Nowoczesny świat sprawia, że trudno jest uwierzyć w diabła – pisał arcybiskup Chaput i dodawał, że to utrudnia także uwierzenie w Jezusa i Jego zbawczą misję. – I o to zresztą chodzi – dodał.

 

Arcybiskup przywołał wyrażenie średniowiecznych teologów, którzy jasno wskazywali, że „Nullus diabolus, redemptor nullusa”, jeśli nie ma diabła, to nie ma [potrzeby] Zbawiciela. – Bez uznania istnienia diabła trudno wyjaśnić, dlaczego Jezus musiał przyjść na świat, aby cierpieć i umrzeć za nas – zaznaczył amerykański hierarcha.

Źródło: LifeSiteNews

Komentarze

Zobacz także

Istota nawrócenia to choć minimalne otwarcie się na Boga. Oto niezwykłe świadectwo Radosława Pazury

Redakcja malydziennik

Franciszek zachęca do ryzyka, trudnych zadań, a także do realizowania marzeń. Przedstawił także „opiekuna Bożego marzenia”.

Hostie całkowicie bezglutenowe „są materią eucharystyczną nieważną”?

Ładuję....