POLITYKA

Jednak Trump chce dogadać się z Putinem. Czy Polska może czuć się zagrożona?

"Ta pozytywna rozmowa stanowiła ważny punkt wyjścia w procesie naprawiania relacji pomiędzy USA i Rosją, czego one bardzo potrzebują" – głosi komunikat Białego Domu opublikowany w sobotę po rozmowie telefonicznej prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych.

 

"Prezydent Trump i prezydent Putin są pełni nadziei, że po dzisiejszej rozmowie obie strony przystąpią szybko do działań na rzecz zwalczania terroryzmu i rozwiązywania problemów stanowiących przedmiot wspólnej troski" – zaznaczono w komunikacie.

 

Przedmiotem rozmowy była m.in. walka z Państwem Islamskim oraz sposoby osiągnięcia "więcej pokoju" w Syrii. Rozmowa, jak podkreślono, trwała około godziny.

 

Lakoniczny w swej treści komunikat Białego Domu został podany do wiadomości publicznej w USA w kilka godzin po tym, gdy służby prasowe Kremla przedstawiły już swoją relację z rozmowy prezydentów – pisze w komentarzu agencja Reutera.

 

Sobotnia rozmowa przywódców USA i Rosji przebiegła w "pozytywnym i rzeczowym" duchu – informowały służby prasowe Kremla w wydanym przez siebie komunikacie.

 

Prezydenci omówili "aktualne problemy międzynarodowe, w tym walkę z terroryzmem, sytuację na Bliskim Wschodzie, konflikt arabsko-izraelski, sferę stabilności strategicznej i nierozprzestrzeniania (broni jądrowej), sytuację wokół irańskiego programu jądrowego i Półwyspu Koreańskiego" – głosi oświadczenie.

 

"Poruszyli także główne aspekty kryzysu na Ukrainie". Ustalono nawiązanie partnerskiej współpracy "na tych wszystkich, a także na innych odcinkach" – przekazał Kreml.

 

W komunikacie wydanym po rozmowie przez stronę rosyjską nie ma mowy o sankcjach wobec Rosji. Oświadczenie głosi, że w rozmowie obie strony zademonstrowały nastawienie "na aktywną wspólną pracę w celu ustabilizowania i rozwoju współpracy rosyjsko-amerykańskiej na konstruktywnej, równoprawnej i wzajemnie korzystnej podstawie".

 

Kreml przekazał też, że podczas rozmowy "podkreślono wagę odnowienia wzajemnie korzystnych więzi handlowo-gospodarczych pomiędzy kręgami biznesowymi, co mogłoby stanowić dodatkowy impuls dla stopniowego i trwałego rozwoju stosunków dwustronnych".

 

Putin i Trump ustalili, że wydadzą polecenie, by został uzgodniony możliwy termin i miejsce ich osobistego spotkania – głosi oświadczenie.

 

W komunikacie Białego Domu na temat rozmowy Trumpa z Putinem skoncentrowano się wyłącznie na kwestiach bezpieczeństwa globalnego – zauważa agencja Associated Press. Nie ma tam żadnej wzmianki o wznowieniu obustronnie korzystnych stosunków handlowych i gospodarczych między środowiskami biznesu z obu krajów, na co nastawał komunikat wydany przez Kreml – pisze AP. (PAP)

 

mars/

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Schetyna odcina się od Kijowskiego i Petru! Czy to właśnie On zostanie teraz bohaterem opozycji?

Redakcja malydziennik

Polska to kraj LEPSZY niż inne! Mamy powody do dumy

Redakcja malydziennik

Wypadek był. Świadków brak. Nikt nie odpowiedział na apel prokuratury

Redakcja malydziennik
Ładuję....