ARCHIWUM

Jakie najpoważniejsze wojny grożą światu w 2017 roku? Jest ich sporo!

Poważny konflikt zbrojny między Rosją, a państwami NATO oraz ostry kryzys w Korei Północnej, to największe zagrożenia dla interesów USA w nadchodzącym roku – wynika z opublikowanego w środę raportu ekspertów nowojorskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR).

W dokumencie CFR wskazuje na siedem potencjalnych zagrożeń dla USA w 2017 roku. Raport powstał na podstawie opinii wyrażonych przez ekspertów ds. międzynarodowych.

 

Według Rady największe zagrożenie dla USA może stanowić "rozmyślny, albo niezaplanowany konflikt zbrojny między Rosją, a państwami członkowskimi NATO wynikający z rosyjskiego asertywnego zachowania w Europie Wschodniej". 

 

CFR wymienia też "poważny kryzys w Korei Północnej spowodowany testami ładunków nuklearnych albo balistycznych pocisków międzykontynentalnych", "cyberatak na amerykańską infrastrukturę krytyczną" czy też zamach terrorystyczny na terytorium USA, albo ich sojusznika. 

 

Możliwość realizacji tych scenariuszy CFR ocenia jako "umiarkowaną".

 

Za mniej groźne, ale za to bardziej prawdopodobne Rada uznała natomiast wzrost przemocy i niestabilności w Afganistanie, nasilenie konfliktu turecko-kurdyjskiego oraz dalszą eskalację wojny w Syrii.

 

"W związku z przejęciem władzy przez nową administrację (USA) ważne jest, aby pomóc politykom przewidywać i zapobiegać potencjalnym kryzysom, zanim narosną i staną się zagrożeniem dla amerykańskich interesów. Nasze doroczne badanie stara się wskazywać na najbardziej prawdopodobne źródła niestabilności i konfliktów na całym świecie, aby władze mogły określić priorytety dla swoich działań" – podkreślił w komunikacie przedstawiciel CFR Paul B. Stares.

 

W prognozie na 2016 roku CFR za najniebezpieczniejsze i najbardziej prawdopodobne zagrożenie uznała intensyfikację działań wojennych w Syrii.

 

CFR publikuje raport w sprawie zagrożeń już po raz dziewiąty.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Litwa szykuje się do wojny partyzanckiej…

Redakcja malydziennik

Prostackie słowa norweskiej gazety o prezydencie Andrzeju Dudzie! Napisali, że…

Redakcja malydziennik

Odwołanie ministra Szyszki wymusił na polskim rządzie prezydent Macron! Europoseł ujawnia kulisy dymisji. [WIDEO]

Redakcja malydziennik
Ładuję....