POLITYKA

Jaka rażąca NIESPRAWIEDLIWOŚĆ Komisji Europejskiej: nie pozwalają nam pobierać większych podatków od dużych sklepów, a Francuzom nic nie mówią!

Komisja Europejska uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. Stwierdziła, że na skutek progresywnych stawek opartych na wielkości przychodów przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami.

"Szczegółowe dochodzenie Komisji wykazało, że progresywny charakter stawek podatkowych w nieuzasadniony sposób działałby na korzyść niektórych przedsiębiorstw kosztem innych – w zależności od ich obrotów i wielkości. W takim systemie opartym na progresywnych stawkach podatkowych mniejsze przedsiębiorstwa albo w ogóle nie płaciłyby podatku od sprzedaży detalicznej (jeżeli ich obroty nie przekraczają 17 mln zł.), albo płaciłyby niższą średnią stawkę niż ich więksi konkurenci. Dawałoby to przedsiębiorstwom o niższych obrotach nieuczciwą przewagę ekonomiczną" – podała w piątek KE.

 

Poinformowała też, że nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o swoim systemie podatkowym ani o celach poszczególnych podatków i opłat. "Jednakże system ten musi być zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie może faworyzować w sposób nieuzasadniony wybranych przedsiębiorstw" – zaznaczyła.

 

KE wszczęła postępowanie w tej sprawie w sierpniu 2016 r. po otrzymaniu skargi, w której zarzucono, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niezgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Kpił z życia i śmierci prezydenta. Teraz się tłumaczy

Redakcja malydziennik

Polski skarb narodowy już w sprzedaży! Czy przez grafen staniemy się potęgą?

Redakcja malydziennik

Polska wieś za rok stanie się po prostu BOGATA! Zobacz dlaczego!

Redakcja malydziennik
Ładuję....