CYWILIZACJA

Jak skutecznie walczyć z rakiem? Jest pewien sposób

Szkoda tracić czas na oszukiwanie siebie, jeśli zaakceptujesz to, że zachorowałeś na raka, zrozumiesz, czym jest choroba i zmobilizujesz wszystkie siły do walki – przekonuje w książce „Siła życia” dr Rafał Becht z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Dr Becht jest kierownikiem Oddziału Klinicznego Onkologii, Chemioterapii i Immunoterapii Nowotworów. W książce, która jest zbiorem wywiadów z onkologami, pacjentami i psychologiem, przedstawia kilka podstawowych zasad, którymi chory powinien kierować się w zmaganiach z nowotworem.

 

Przede wszystkim nie trzeba być „wojownikiem”, żeby wygrać z rakiem. „Przeciwnie! Wielu z tych rzekomo słabych chorych zwalcza chorobę i odnosi sukces” – zapewnia specjalista.

 

Jego zdaniem chorego nie należy również oszukiwać. Jego rodzina nie powinna ukrywać przed nim, że jest chory na raka. „Milczenie bliskich wywołuje poczucie oszukiwania i pogłębia jego strach. Pamiętajmy, że kłamstwo i tak wyjdzie na jaw” – dodaje.

 

Poza tym, jak pacjent ma współpracować z lekarzem i zmagać się z chorobą, kiedy nawet nie wie, na co jest chory. To absurd. Niestety, wciąż część krewnych w dobrej wierze próbuje chronić chorego przed diagnozą, że ma chorobę nowotworową. Duży błąd, zarzewie nieporozumień.

 

Dr Becht uważa, że im pacjent więcej wie o swoje chorobie, tym skuteczniej będzie z nią walczył. Dlatego warto jak najwięcej dowiadywać się o tym, co to za schorzenie i jak można je leczyć. Przyrównuje on tę sytuację do żołnierza na wojnie, który powinien dobrze poznać swojego przeciwnika, jeśli chce z nim skutecznie walczyć.

 

Pacjentem od początku powinien opiekować się ten sam lekarz. Nie znaczy to jednak, że trzeba pogodzić się ze specjalistą, który został choremu narzucony lub zarekomendowany. „Jeśli znalazłeś się pod opieką lekarza, przy którym nie czujesz się bezpiecznie, masz poczucie, że jesteś lekceważony albo niewłaściwie traktowany – poszukaj innego” – podkreśla dr Becht.

 

Specjalista zwraca również uwagę, że bardzo ważne jest społeczne funkcjonowanie chorego na nowotwór. Bezcenna jest pomoc i wsparcie psychiczne kogoś bliskiego podczas wizyty u lekarza, w szpitalu czy na badaniach. Nie wolno izolować się, należy utrzymywać kontakty ze znajomi. Chorzy, którzy mogą liczyć na wsparcie innych, lepiej rokują.

 

Nie należy rezygnować z pracy, poza sytuacjami, w których jest to konieczne, np. z powodu leczenia czy stanu zdrowia i samopoczucia. „Gdy zajmiesz głowę codziennymi obowiązkami, zmniejszysz stres związany z chorobą” – podkreśla dr Becht.

 

Osobną sprawą jest to, czy należy poinformować współpracowników i pracodawcę o swojej chorobie. Specjalista uważa, że należy to indywidualnie rozważyć, ale jeśli to możliwe, lepiej byłoby jej nie ukrywać.

 

Kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie dr Mariola Kosowicz zwraca uwagę, że chorych na nowotwory drażnią optymistyczne teorie w stylu: „patrz z nadzieją w przyszłość, a wszystko się fantastycznie ułoży”. „Pacjenci natychmiast wyczuwają fałsz w takim przesłaniu” – podkreśla specjalistka. (PAP)

Źródło: PAP/NAUKA

Komentarze

Zobacz także

Zobacz do czego doprowadza rozwód! MOCNE !

Redakcja malydziennik

Niewiarygodne. To największe ludobójstwo w historii ludzkości. Ponad MILIARD OFIAR!

Redakcja malydziennik

Myśleliście, że huragany ominą Polskę? Byliście w błędzie. Lada dzień odczujemy ich skutki

Redakcja malydziennik
Ładuję....