CYWILIZACJA

Jak obniżyć hormon stresu? Wystarczy 45 minut dziennie

sztuka

Kortyzol – hormon związany ze stresem możesz znacząco obniżyć w warunkach domowych. Zajmie Ci to zaledwie 45 minut.

Tworzenie sztuki może znacząco zmniejszyć hormony związane ze stresem w twoim ciele.

W badaniu 39 dorosłych osób w wieku od 18 do 59 lat zostało zaproszonych do udziału w 45 minutach tworzenia sztuki. Poziomy kortyzolu były badane przed i po eksperymencie.

Materiały dostępne dla uczestników obejmowały markery i papier, modelinę oraz materiały kolażowe. Nie podano żadnych wskazówek, a każdy uczestnik mógł użyć dowolnego z materiałów, które wybrał, aby stworzyć dowolne dzieło sztuki.

Spośród osób, które wzięły udział w badaniu, prawie połowa zgłosiła, że ​​ma ograniczone doświadczenie jeśli chodzi o jakiekolwiek zdolności manualne.

Naukowcy odkryli, że u 75 procent uczestników poziom kortyzolu obniżył się podczas 45 minut tworzenia sztuki. I chociaż było trochę zmian w poziomie obniżonych poziomów kortyzolu, nie było korelacji pomiędzy doświadczeniami z przeszłości a niższymi poziomami.

Pisemne relacje z ich doświadczeń ujawniły później, jak czuli się sami uczestnicy.

„To było bardzo relaksujące” – napisał jeden z nich. „Po około pięciu minutach czułem się mniej niespokojny.  Moja mentalna obsesja na punkcie terminów czy rzeczy, które miałem zrobić znacznie się obniżyła. To doświadczenia pozwoliło mi spojrzeć na świat z innej perspektywy. ”

„To było zaskakujące, a równocześnie wcale nie było” – powiedziała Girija Kaimal, EdD, adiunkt w dziedzinie terapii sztuką. „Nie było to zaskakujące, ponieważ to jest kluczowy wyznacznik w terapii sztuką: każdy jest kreatywny i może być ekspresyjny w sztukach wizualnych podczas pracy we wspierającym otoczeniu. To powiedziawszy, spodziewałam się, że być może efekty będą silniejsze dla osób z wcześniejszym doświadczeniem artystycznym …ale tak nie było”.

Źródło: dobrewiadomości.net.pl

Fot. Pixabay

Zobacz też: https://malydziennik.pl/pochodzisz-z-rodziny-alkoholowej-jesli-szukasz-pomocy/

Komentarze

Zobacz także

Masz dwoje dzieci lub więcej? To może być niebezpieczne. Ale i tak nie warto się tym przejmować

Oni nie wyrzekli się Jezusa. ISIS tego im nie darował

Redakcja malydziennik

„Homoseksualizm to tragedia” – powiedział biskup. Chcą go skazać za szerzenie nienawiści rasowej!

Ładuję....