ARCHIWUM

Izraelski minister do Żydów we Francji: Uciekajcie stamtąd jak najszybciej? O co chodzi?

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman porównał w poniedziałek mającą się odbyć w Paryżu konferencję w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie do "procesu Dreyfusa" i zaapelował do Żydów we Francji, by opuścili ten kraj, który "nie jest ich ziemią".

Władze Francji mają zorganizować 15 stycznia konferencję przedstawicieli ok. 70 państw, lecz bez udziału Izraelczyków i Palestyńczyków, w celu potwierdzenia poparcia przez wspólnotę międzynarodową rozwiązania polegającego na istnieniu dwóch państw – izraelskiego i palestyńskiego.

 

"To nie konferencja pokojowa, lecz sąd nad państwem Izrael" – powiedział Lieberman na spotkaniu deputowanych ze swej partii IB (Nasz Dom Izrael). "To nowa wersja procesu (Alfreda) Dreyfusa, gdzie państwo Izrael i naród żydowski zasiada na ławie oskarżonych" – zaznaczył minister obrony.

 

AFP przypomina, że przez lata afera Dreyfusa – kapitana sztabu generalnego francuskiej armii pochodzenia żydowskiego, skazanego w roku 1895 pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec na dożywotnie zesłanie, a w roku 1906 zrehabilitowanego – głęboko podzieliła francuskie społeczeństwo i po dziś dzień pozostaje symbolem antysemityzmu.

 

Rząd Francji ma zamiar po konferencji zaprosić izraelskiego premiera i palestyńskiego prezydenta, by zapoznać ich z wynikami prac, lecz szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu, wrogo nastawiony do wszelkich międzynarodowych propozycji w kwestii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, zdążył już odrzucić pomysł spotkania w Paryżu z Mahmudem Abbasem – pisze AFP.

 

Francja zagłosowała w piątek za przyjęciem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, nieprzychylnej Izraelowi. W tej sprawie do izraelskiego MSZ została wezwana m.in. ambasador Francji.

 

Podczas piątkowego głosowania w RB ONZ – dzięki wstrzymaniu się od głosu USA – została przyjęta rezolucja, żądająca od Izraela wstrzymania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. W dokumencie podkreślono, że osiedla żydowskie są "pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego".

 

Minister Lieberman zaapelował do francuskich Żydów, by osiedlili się w Izraelu, co byłoby według niego "jedyną odpowiedzią na spisek", za jaki uważa planowaną konferencję.

 

Nawiązując do ataków na obiekty żydowskie i wzrostu aktów antysemityzmu we Francji w ostatnich latach szef izraelskiego resortu obrony powiedział, że jeśli mieszkający we Francji Żydzi chcą nimi pozostać i chcą, by Żydami były ich dzieci i wnuki, powinni opuścić Francję i osiedlić się w państwie żydowskim.

 

AFP przypomina, że w roku 2016 z Francji do Izraela wyemigrowało prawie 5 tys. Żydów, o 30 proc. mniej niż rok wcześniej. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

"Burka to wyraz ekstremalnej opresji wobec kobiet" – za głosem obywateli Danii idzie także rząd

Redakcja malydziennik

Mocne słowa Orbana w Warszawie!

Redakcja malydziennik

Nic nam nie da uznanie Chrystusa za Króla świata i Polski, jeśli…? Dowiedz się, co naprawdę konieczne!

Redakcja malydziennik
Ładuję....