POLITYKA

Izraelski minister do Żydów we Francji: Uciekajcie stamtąd jak najszybciej? O co chodzi?

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman porównał w poniedziałek mającą się odbyć w Paryżu konferencję w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie do "procesu Dreyfusa" i zaapelował do Żydów we Francji, by opuścili ten kraj, który "nie jest ich ziemią".

Władze Francji mają zorganizować 15 stycznia konferencję przedstawicieli ok. 70 państw, lecz bez udziału Izraelczyków i Palestyńczyków, w celu potwierdzenia poparcia przez wspólnotę międzynarodową rozwiązania polegającego na istnieniu dwóch państw – izraelskiego i palestyńskiego.

 

"To nie konferencja pokojowa, lecz sąd nad państwem Izrael" – powiedział Lieberman na spotkaniu deputowanych ze swej partii IB (Nasz Dom Izrael). "To nowa wersja procesu (Alfreda) Dreyfusa, gdzie państwo Izrael i naród żydowski zasiada na ławie oskarżonych" – zaznaczył minister obrony.

 

AFP przypomina, że przez lata afera Dreyfusa – kapitana sztabu generalnego francuskiej armii pochodzenia żydowskiego, skazanego w roku 1895 pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec na dożywotnie zesłanie, a w roku 1906 zrehabilitowanego – głęboko podzieliła francuskie społeczeństwo i po dziś dzień pozostaje symbolem antysemityzmu.

 

Rząd Francji ma zamiar po konferencji zaprosić izraelskiego premiera i palestyńskiego prezydenta, by zapoznać ich z wynikami prac, lecz szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu, wrogo nastawiony do wszelkich międzynarodowych propozycji w kwestii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, zdążył już odrzucić pomysł spotkania w Paryżu z Mahmudem Abbasem – pisze AFP.

 

Francja zagłosowała w piątek za przyjęciem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, nieprzychylnej Izraelowi. W tej sprawie do izraelskiego MSZ została wezwana m.in. ambasador Francji.

 

Podczas piątkowego głosowania w RB ONZ – dzięki wstrzymaniu się od głosu USA – została przyjęta rezolucja, żądająca od Izraela wstrzymania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. W dokumencie podkreślono, że osiedla żydowskie są "pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego".

 

Minister Lieberman zaapelował do francuskich Żydów, by osiedlili się w Izraelu, co byłoby według niego "jedyną odpowiedzią na spisek", za jaki uważa planowaną konferencję.

 

Nawiązując do ataków na obiekty żydowskie i wzrostu aktów antysemityzmu we Francji w ostatnich latach szef izraelskiego resortu obrony powiedział, że jeśli mieszkający we Francji Żydzi chcą nimi pozostać i chcą, by Żydami były ich dzieci i wnuki, powinni opuścić Francję i osiedlić się w państwie żydowskim.

 

AFP przypomina, że w roku 2016 z Francji do Izraela wyemigrowało prawie 5 tys. Żydów, o 30 proc. mniej niż rok wcześniej. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Muzułmanie porównują sytuację w Polsce do sytuacji z Nazistowskich Niemiec!

Redakcja malydziennik

Szacunek! Za własne pieniądze Ukraińcy odbudowali zniszczony pomnik upamiętniający pomordowanych POLAKÓW

Redakcja malydziennik

Tego głosu poparcia dla „żółtych kamizelek” chyba nikt się nie spodziewał! „Niech Bóg pomoże nieszczęśliwym, biednym i cierpiącym Francuzom”. [WIDEO]

Redakcja malydziennik
Ładuję....