ARCHIWUM

Islamu nie da się pokonać skrajnym laicyzmem, ale… nawiązywaniem relacji. To pogląd brata Aloisa z Taizé

Bracia z Taizé działają nie tylko na polu dialogu wewnątrz chrześcijańskiego, ale także międzyreligijnego. Teraz pracują nad pojednaniem między chrześcijanami i muzułmanami. Są oni obecni w ich ekumenicznej wiosce.

Wspólnota z Taizé organizuje w tym tygodniu weekend przyjaźni między młodymi chrześcijanami i muzułmanami. Obędzie się on pod hasłem: „Obudzić obecność Boga w nas”. Jak twierdzi przełożony wspólnoty, inicjatywa ta zrodziła się w sposób całkiem naturalnym. Do Taizé przybywa bowiem niemało muzułmanów. Towarzyszą swym chrześcijańskim kolegom albo należą do grup szkolnych. Ponadto wspólnota gości u siebie muzułmańską rodzinę z Syrii oraz 20  młodych mahometan z Sudanu, Erytrei i Afganistanu.

 

Młodzi muzułmanie przyjeżdżają do Taizé, bo szczerze interesują się chrześcijaństwem. Jednakże wyznawcy Chrystusa, wśród których żyją na co dzień, nie potrafią im udzielić wyczerpujących informacji na temat swej wiary – zauważa brat Alois. Przygotowane przez braci weekendowe spotkanie odpowiada na tę potrzebę. Przewidziano konferencje na temat chrześcijaństwa i islamu. Muzułmanom wyznaczono też w Taizé osobne miejsce na modlitwę. Wyznawcy Chrystusa będą się modlić, jak zwykle, w kościele pojednania.

 

Brat Alois zauważa, że po zamachach terrorystycznych we Francji nasiliła się wzajemna nieufność między muzułmanami i chrześcijanami. Aby ją przezwyciężyć trzeba nawiązywać osobiste relacje. Rozwiązaniem nie jest natomiast skrajny laicyzm, który pogardza religią i dąży do jej eliminacji z życia publicznego. Zdaniem brata Aloisa jest to wynaturzenie prawdziwej świeckości, która szanuje religię i umożliwia wszystkim swobodne wyznawanie swej wiary. Tego zdania jest, na szczęście, wielu Francuzów – dodaje przełożony Wspólnoty w Taizé.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Tak SZOKUJĄCYCH faktów o Smoleńsku jeszcze nie znacie. To, co Rosjanie robili z ciałami Polaków jest wprost przerażające

Redakcja malydziennik

BYLI OPOZYCJONIŚCIE apelują do ministra by dokonał radykalnej dekomunizacji środowiska naukowego!

Redakcja malydziennik

Szydło o "Uchu Prezesa": musimy wystąpić do autorów serialu o tantiemy, ponieważ…

Redakcja malydziennik
Ładuję....