WYDARZENIA

ISIS traci grunt pod nogami. Sprawdź dlaczego!

Dochody organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS) zmalały w ciągu ostatnich dwóch lat o 50 proc. – podaje "Der Spiegel", powołując się na raport londyńskiego King’s College, do którego niemiecki tygodnik miał dostęp.

Raport, który zostanie zaprezentowany w sobotę w Monachium na konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa, podaje, że podczas gdy w 2014 roku IS dysponowało dochodami w wysokości 1,89 mld dol., to w 2016 roku wyniosły one w przeliczeniu na dolary 870 milionów.

 

Według autorów dokumentu spadek ten wynika z faktu, że IS już nie tylko nie zwiększa kontrolowanego obszaru, ale nieustannie traci grunt pod nogami w Iraku i Syrii, przede wszystkim zaś kontrolę nad źródłami ropy naftowej.

 

Jednak – jak podkreślają autorzy raportu – to, że Państwo Islamskie biednieje, nie oznacza jeszcze, że maleje zagrożenie atakami terrorystycznymi z jego strony.

 

"Według obliczeń władz francuskich na przeprowadzenie zamachów 13 listopada 2015 roku w Paryżu terroryści z IS wydali nie więcej niż 20 tys. euro" – powiedział Peter Neumann, jeden z czterech autorów raportu. (PAP)

Źródło: ik/ mc/

Komentarze

Zobacz także

WIELKI POŻAR zabytkowego kościoła w Lutolu Suchym. Dach runął na…

Redakcja malydziennik

Brytyjczycy to rasiści? Już nawet tego nie ukrywają!

Nawet w księgarni charytatywnej nie chcą książki Dona Browna. "NIe przynoście nam już "Kodu Da Vinci"

Ładuję....