CYWILIZACJA

ISIS przyznało się do zamachów w Sylwestra. To wojna Kalifatu Islamskiego z Zachodem!!!

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) opublikowała komunikat, w którym przyznaje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na klub nocny w Stambule, na zachodzie Turcji – podała w poniedziałek agencja Reutera.

W zamachu na uczestników sylwestrowej zabawy w klubie Reina zginęło co najmniej 39 osób. 

 

Niemieccy komentatorzy porównują dokonany w sylwestra zamach terrorystyczny w Stambule z wcześniejszymi atakami islamskich radykałów w Paryżu i Berlinie, uznając go za kolejną odsłonę wojny wypowiedzianej Zachodowi.

 

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" porównuje zamach na turecki klub Reina do ataku na salę koncertową Bataclan w Paryżu w listopadzie 2015 roku.

 

"Celem obu zamachów były miejsca, w których spotykają się ludzie chcący wspólnie beztrosko spędzić czas i zabawić się, a więc miejsca, które są charakterystyczne dla stylu życia i wolności nowoczesnych społeczeństw" – pisze Rainer Hermann.

 

"Islamistyczni ekstremiści wypowiedzieli tym społeczeństwom, a więc nam, wojnę" – zaznacza komentator. Stosując terror, mają nadzieję, że trafią te społeczeństwa prosto w serce i je sparaliżują – dodaje. "Nie wolno dopuścić do tego, by odnieśli sukces – ani w Europie, ani też w Turcji" – podkreśla komentator "FAZ".

 

Hermann zastrzega, że nie wiadomo jeszcze, kto dokonał zamachu, jednak wiele wskazuje na sprawstwo Państwa Islamskiego (IS).

 

"Bestialski atak na nocny klub w pierwszej godzinie nowego roku pokazuje, że w 2017 roku terroryzm da nam się bardziej we znaki niż dotychczas" – ocenia komentator. Jego zdaniem IS jest bardziej niebezpieczne niż al-Kaida.

 

Państwo Islamskie może liczyć na poparcie ze strony rozczarowanych mas w świecie arabskim, ze strony młodzieży, która czuje się zdradzona, przede wszystkim młodego pokolenia muzułmanów w Europie, które zradykalizowało się w więzieniach – czytamy w "FAZ".

 

Hermann zastrzega, że Turcja nie jest jedynym krajem zagrożonym islamistycznym terroryzmem, chociaż żaden inny kraj nie jest obecnie tak często atakowany przez IS i przez radykalnych Kurdów. Komentator zwraca uwagę, że w chwili gdy turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan obejmował urząd prezydenta, Turcja nie była celem terrorystów. Erdogan wprowadził swój kraj w trzy wojny: w Syrii, w Iraku i przeciw Kurdom, co okazało się zbyt dużym obciążeniem.

 

"Terroryzm ma związek z tym, co dzieje się w Turcji – jest także skutkiem polityki prowadzonej przez władze w Ankarze" – konkluduje Hermann w "FAZ".

 

"Sueddeutsche Zeitung" pisze o "perwersyjnej logice terrorystów", którzy zaatakowali podczas nocy sylwestrowej, osiągając swój cel, jakim jest wywołanie strachu.

 

"Nadzieja, że rok 2017 będzie lepszy niż 2016, rozwiała się. Powrócił strach" – stwierdza Stefan Ulrich. Autor zwraca uwagę, że zamach miał miejsce w kraju, w którym prezydent Erdogan traktuje bezpieczeństwo jako priorytet, któremu podporządkował wolność słowa. "Erdogan poświęcił państwo prawa i obiecał obywatelom, że w zamian zapewni im bezpieczeństwo" – pisze Ulrich. Jak dodaje, porządku w Stambule w sylwestra pilnowało 17 tys. policjantów, a klub, gdzie dokonano zamachu, był szczególnie strzeżony. "To nic nie pomogło" – podkreśla.

 

"Turcja stała się krajem autorytarnym i niebezpiecznym. Powinni nad tym zastanowić się ci, którzy uważają za panaceum (na zagrożenia) ostrzejsze ustawy i większą kontrolę" – pisze Ulrich.

 

"Silny rząd i silne państwo nie muszą naginać prawa, dusić krytyki i zamykać ust opozycji. Wręcz przeciwnie. Wiedzą one, że w walce z terroryzmem potrzebują przede wszystkim jednego – świadomego swojej siły, odważnego, wolnego i tym samym silnego społeczeństwa. Tylko ono może unieszkodliwić bombę atomową terrorystów – strach" – pisze Ulrich w "Suedeutsche Zeitung".

 

Zdaniem "Die Welt" zamach w Stambule powinien być dla Niemców takim samym szokiem, jak atak na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie i wcześniejszy zamach w Paryżu.

 

Zamach na klub nocny Reina trafił Zachód tak boleśnie, jak zamachy w Berlinie i Paryżu – pisze Klaus Geiger. Podobnie jak w przypadku paryskiego Bataclan, celem zamachowców w Stambule było "miejsce kwestionowanych przez nich wartości – wolności, życia, seksualności i muzyki" – zaznacza Geiger.

 

W Berlinie i Stambule celem ataku stały się zachodnie święta. W Turcji od dawna krytykowano sylwestra jako zachodni, antyislamski symbol – czytamy w "Die Welt".

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Po fali hejtu ujawniła prawdę! To nie operacje plastyczne upodobniły ją do Angeliny Jolie, a …

Adam Gaafar

Czy to koniec imigracji przez Morze Śródziemne? Włosi nie wpuścili statku Lekarzy bez granic

Redakcja malydziennik

Miał być zwykły pokaz mody, a był pokaz mody DEMONICZNEJ. A wszystko w…

Redakcja malydziennik
Ładuję....