ARCHIWUM

Imigranci, przybywajcie. Szwedzi potrzebują… waszych rąk do pracy

Szwecja potrzebuje więcej rąk do pracy z zagranicy, żeby utrzymać swój system opieki społecznej i zapewnić opiekę starzejącemu się społeczeństwu – oświadczył wysoki rangą urzędnik w rozmowie z agencją Reutera.

W 2015 r. do Szwecji przyjechało wyjątkowo dużo imigrantów i uchodźców. Było to aż 163 tys. osób, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców stanowi europejski rekord.

 

Szwedzkie władze szacują, że w porównaniu do ubiegłego roku w tym liczba wniosków o azyl spadnie o 80 proc. Władze są zaniepokojone, bo jeśli do Szwecji nie przeniesie się znacząca liczba migrantów, to za kilka lat pojawią się poważne problemy na rynku pracy – powiedział agencji Reutera Hakan Gustavsson, szef działu prognoz w szwedzkiej Publicznej Agencji Zatrudnienia, która działa przy Ministerstwie Pracy.

 

– Napływ siły roboczej z zagranicy złagodził niedobory, które jednak nadal mamy – powiedział, odnosząc się do napływu migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. – Wzrosła aktywność gospodarcza w naszym kraju, bez względu, jak na to patrzeć. Gustavsson stwierdził, że w Szwecji nie może spadać poziom migracji. Wyjaśnił, że ze względu na niską liczbę urodzeń i wysoką liczbę emerytów, Szwecja jest gotowa przyjąć 64 tys. imigrantów rocznie. Ma to pomóc utrzymać balans pomiędzy liczbą pracowników i emerytów. 

 

Źródło: tvn24.pl

Komentarze

Zobacz także

ODJAZD Jandy niewyobrażalny! Ryczy: "To są ostatnie dni i godziny demokracji i wolności w Polsce"

Redakcja malydziennik

Co ma wspólnego aborcja i dżem truskawkowy? Spytajcie feministek, które wymyśliły kolejną żenującą akcję

Redakcja malydziennik

Rewolucja w Kościele! Kard. Wuerl: Franciszek zmienił posługę papieską i „kompletnie na nowo ukierunkowuje posługę biskupa”

Redakcja malydziennik
Ładuję....