ARCHIWUM

Ile kosztuje utrzymanie jednego więźnia? Często wiecej niż zarabiasz

W Polskich więzieniach przebywa blisko 70 tysięcy osób. Większość z nich nie pracuje, bo nie ma dla nich zajęcia. Miesięczne utrzymanie każdego z nich kosztuje więcej niż niektórzy dostają wypłaty.

Tymczasem istnieje proste rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszty utrzymania osadzonego niemal dziesięciokrotnie.

 

 

Nowy program modernizacji Służby Więziennej do 2020 r. pochłonie aż 1,5 mld zł. Pieniądze zasilą system, w którym utrzymanie jednego więźnia kosztuje 3150 złotych miesięcznie. Tymczasem skazany z elektroniczną bransoletką kosztuje budżet zaledwie 330 zł miesięcznie. Problem w tym, że w Systemie Dozoru Elektronicznego karę w domach odbywa teraz zaledwie 3660 osób, a mogłoby nawet 15 tys.

 

Rocznie utrzymanie ponad 71 tys. więźniów za kratami kosztuje nas wszystkich 2,6 mld zł. Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć kolejne 1,5 mld, które pójdą na program modernizacji Służby Więziennej. W jej ramach wszyscy funkcjonariusze otrzymają podwyżki, kupiona zostanie nowa broń, systemy łączności. Miliony pochłoną też remonty zapuszczonych więzień i aresztów – czytamy na money.pl. Tymczasem w dużo tańszym systemie elektronicznego dozoru kary odbywa z roku na rok coraz mniej skazanych. W 2013 r. było ich ponad 13 tys., w zeszłym roku o ponad połowę mniej.  

 

Źródło: fakt24.pl, money.pl

Komentarze

Zobacz także

Koniec świata według islamu nastąpi w maju 2017 roku. Dlatego dokonują zamachów!

Redakcja malydziennik

Abp Hoser: władza powinna być służebna, a nie egoistyczna

Redakcja malydziennik

MOCNE! Nawrócona ateistka podaje 6 dowód na … istnienie Boga! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....