POLITYKA

Ile kobiet z powodu 500 plus zrezygnowało z pracy? Oto prawdziwe dane

Dezaktywizacja zawodowa kobiet wynikająca wyłącznie z tego, że skorzystały one ze świadczeń w ramach programu Rodzina 500+ objęła 24-30 tys. osób – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

– Nasze precyzyjne dane mówią o tym, że jeżeli wystąpi skala dezaktywacji, to z bardzo precyzyjnych rachunków możemy mówić, że dotyczy ona 24 tys., niech będzie, że 30 tys. kobiet, które podjęły decyzję wyłącznie z powodu programu 500+. A skoro mamy 2,7 mln rodzin, które z tego programu korzysta, to nie jest to skala dezaktywacji, z powodu której można grzmieć na całą Polskę – powiedziała Rafalska w wywiadzie dla RMF FM.

To są dane BAEL-owskie po bardzo precyzyjnym odsianiu szeregu grup, podkreśliła.

Według wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), cytowanych przez RMF FM, ogółem od marca do września liczba biernych zawodowo z powodu obowiązków związanych w prowadzeniem domu zwiększyła się o 150 tys. osób.

Minister podkreśliła, że bierność zawodowa wzrasta od 2014 r. W 2016 r. spadła, natomiast wzrosła bierność zawodowa z powodu obowiązków rodzinnych, ale chodzi m.in. o bierność zawodową kobiet bezdzietnych, która wzrosła znacznie powyżej średniej, czy też bierność zawodową kobiet z jednym dzieckiem, podczas gdy 500+ otrzymuje tylko 30 proc. z nich. Chodzi tu w dużym stopniu o opiekę nad osobami starszymi – NBP pokazał, jak skokowo wzrosła liczba 80-latków, argumentowała Rafalska.

– Żadne dane nie potwierdzają, że dezaktywowało się 140 tys. kobiet, bo to jest po prostu nieprawda – podsumowała minister.


Źródło: finanse.wp.pl

Komentarze

Zobacz także

Mieszkańcy Szwecji są gwałceni, mordowani, napadani, płoną samochody! Tylko w tym miesiącu, tylko w okolicach Sztokholmu, miała miejsce blisko setka przestępstw!

Redakcja malydziennik

Petru znowu ma problem. Tym razem wątpi w szczerość Jarosława Kaczyńskiego

Redakcja malydziennik

Chińczycy stworzą rasę NADLUDZI? Zabawa w Boga może się źle skończyć…

Redakcja malydziennik
Ładuję....