ARCHIWUM

Identyfikacja ofiar w Smoleńsku to była farsa: Rosjanie rządzili przy zwłokach

Polscy patomorfologowie z początku nie byli dopuszczeni do identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej – mówi w wywiadzie dla piątkowego "Super Expressu" dr Dymitr Książek, uczestnik identyfikacji ofiar katastrofy. Rosjanie o wszystkim decydowali – dodał.

"Dopiero później poszły jakieś układy, że mogą być przy ciałach, ale to Rosjanie rządzili przy zwłokach" – powiedział. "Byli prokuratorzy z Polski, ale sądzę, że to Rosjanie o wszystkim decydowali" – dodał. "Nasi tylko oglądali ubrania, widzieli zwłoki. I to wszystko" – powiedział Książyk.

 

Dr Dymitr Książek był jednym z pięciu polskich specjalistów obecnych przy identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Oprócz niego w Moskwie był także dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, drugi doktor oraz dwóch pielęgniarzy.

 

"W Moskwie panował ogromny chaos i bałagan. Nie było kontroli ze strony polskich przedstawicieli, a najwyższą reprezentantką władz była niestety minister zdrowia Ewa Kopacz" – dodał doktor. Jego zdaniem przy identyfikacji ciał ofiar zamiast niej powinien być obecny ówczesny premier Donald Tusk. "Osoby, które wtedy rządziły, czyli Tusk i Kopacz, powinny ponieść konsekwencje" – uważa lekarz.

 

Książek powiedział, że Ewa Kopacz "pomagała rodzinom i podpisywała protokoły z identyfikacji ciał", ale "nie dało się odczuć", by koordynowała prace rozpoznawania ciał. Zdaniem Książka wizyta w Moskwie "chyba złamała, przerosła" Kopacz. "Ona nie była tam tylko ministrem zdrowia pocieszającym rodziny. Ona reprezentowała polski rząd" – powiedział.

 

Jego zdaniem ekshumacje ciał są przeprowadzane po zbyt długim czasie. "To o siedem lat za późno" – dodaje.

 

Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował w czwartek, że podczas dotychczasowych ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, w 9 przypadkach znaleziono części ciał innych osób; w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Żenująca ściema wokół sierot z Aleppo. Opozycja bawi cierpieniem dzieci, byle dokopać PiS

Redakcja malydziennik

MOCNA akcja aktorów i proliferów: #ZatrzymajAborcję

Redakcja malydziennik

TW +Wolski+, TW +Bolek+, TW +Alek+… Zakulisowy plan rządzenia Polską!

Redakcja malydziennik
Ładuję....