POLITYKA

I to jest KONKRET! Będą odszkodowania za powikłania poszczepienne?

Ministerstwo zdrowia pracuje nad systemem odszkodowań dla rodziców, których dzieci trafiły do szpitala w wyniku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

Projekt rozwiązań dotyczących niepożądanych odczynów po szczepieniach obowiązkowych ma wkrótce trafić do konsultacji wewnątrzresortowych. Odszkodowania miałyby być wypłacane ze specjalnego funduszu i wesprzeć leczenie dzieci pokrzywdzonych przez NOP.

 

Zdaniem głównego inspektora sanitarnego Marka Posobkiewicza na miliony szczepionych dzieci ciężkie odczyny poszczepienne dotyczą zaledwie kilkorga małych pacjentów.

 

Dziś rodzice dzieci poszkodowanych przez NOP mogą dochodzić odszkodowania wyłącznie na drodze sądowej. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP" przypomina na swojej stronie internetowej, że w 13 krajach europejskich system odszkodowań działa od wielu lat. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz, który podejrzewa odczyn poszczepienny lub podejrzewa jego wystąpienie, zgłasza go powiatowemu inspektorowi sanitarnemu.

 

I to jest dobra wiadomość! 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

"Gigantyczne świecące jajo w klatce". Na co pieniądze wydaje padająca UE?

Redakcja malydziennik

Imigrant pięknie o Polsce. „Co takiego mają w sobie Polacy, że są tak niesamowici?”

Redakcja malydziennik

Do ataku terrorystów może dojść w każdej chwili. W Wielkiej Brytanii najwyższy poziom zagrożenia

Ładuję....