POLITYKA

Homoseksualizm jest moralnie zły. Prawie połowa Polaków ma na ten temat jednoznaczne zdanie

Według raportu, który przeprowadziła amerykańska organizacja badawczo-analityczna Pew Research Center, 48% katolików w Polsce uważa homoseksualizm za czyn moralnie zły. Porównywalny odsetek można zaobserwować także w katolickiej Chorwacji.

Pew Research Center zbadał stosunek mieszkańców krajów byłego ZSRR, byłego bloku komunistycznego oraz Grecji do wielu kwestii światopoglądowych, w znacznej mierze przez pryzmat wyznawanej przez nich religii. Kraje podzielono najogólniej na te o większości prawosławnej/grekokatolickiej (Mołdawia, Grecja, Armenia, Gruzja, Serbia, Rumunia, Ukraina Bułgaria, Białoruś oraz Rosja), większości katolickiej (Polska, Chorwacja, Litwa oraz Węgry), zróżnicowanej strukturze wyznaniowej (Estonia, Bośnia oraz Łotwa) oraz Czechy jako kraj zdominowany przez ateistów. Według Pew Research Center, 87% badanych w Polsce zadeklarowało się jako katolicy.

 

45% katolików w Polsce deklaruje regularne, coniedzielne uczestnictwo we mszy świętej. To odsetek wyższy niż wśród katolików m.in. w Chorwacji (27%), na Białorusi (25%) oraz na Węgrzech (12%). Regularne uczestnictwo we mszy świętej większy odsetek katolików niż w Polsce deklaruje tylko w Bośni. Ogółem, katolicy średnio chętniej regularnie praktykują uczestnictwo w mszach i nabożeństwach niż prawosławni i grekokatolicy. W badanych państwach średni odsetek tzw. praktykujących katolików wyniósł 25%, zaś średni odsetek praktykujących wyznawców obrządków wschodnich – 10%.

 

Do codziennej modlitwy przyznało się w badaniach ok. 27% dorosłych Polaków. To stawia nas mniej więcej w połowie zestawienia. Na czele znajdują się Mołdawianie, wśród których aż 48% deklaruje codzienne odmawianie modlitwy. Na końcu listy znajdują się Czesi oraz Estończycy, gdzie takie praktyki deklaruje 9% badanych.

 

48% Polaków uważa, że homoseksualizm jest zachowaniem złym moralnie. To jeden z niższych odsetków wśród badanych krajów. Dla porównania, w podobny sposób o homoseksualizmie myśli 53% Węgrów, 72% Litwinów, 82% Rumunów i 85% Rosjan. Za akceptacją tzw. małżeństw jednopłciowych opowiada się według badania 42% młodych Polaków w wieku 18-34 lata. Wśród osób powyżej 35 roku życia taką aprobatę deklaruje 28% badanych w Polsce.

 

Badacze zapytali również w każdym z krajów biorących udział w analizie, „czy zgadzasz się zdecydowanie ze stwierdzeniem, że żona musi być zawsze posłuszna mężowi”. „Tak” odpowiedziało aż 82% mieszkańców Armenii, 72% Rumunów, 36% Rosjan i 26% Polaków. Podobnie jak w Polsce odpowiadali mieszkańcy Łotwy, Węgier oraz Litwy.  

 
Źródło: pewforum.org, Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

Teraz mogę wszystko. Hania po przeszczepie serca zaczyna NOWE ŻYCIE

Redakcja malydziennik

MON zdemaskował kłamstwa Putina ws. katastrofy smoleńskiej. Czy jesteśmy coraz bliżej poznania prawdy?

Redakcja malydziennik

Bezczelność NIEMCÓW. Szkalują Polskę i nawet nie zamierzają przeprosić za kłamstwa

Redakcja malydziennik
Ładuję....