POLITYKA

Holandia wypowiedziała wojnę terrorystom. Na paszporty

Władze Holandii w latach 2015-2016 unieważniły paszporty ok. 300 domniemanych dżihadystów; większość z tych osób jest obecnie w Iraku i Syrii, a ok. 40 wciąż przebywa w Holandii – oświadczył w środę holenderski koordynator ds. walki z terroryzmem Dick Schoof.

Chodzi o osoby pochodzące spoza Holandii, które otrzymały tamtejszy paszport po ponad pięciu latach pobytu w tym kraju.

 

"Ich paszporty zostały unieważnione, co pozwoli na uruchomienie alarmu, gdyby osoby te usiłowały ponownie wjechać do Holandii lub użyć holenderskiego dokumentu, by dostać się do jakiegokolwiek innego kraju" – tłumaczył Schoof w wywiadzie dla holenderskiej stacji radiowej.

 

Szef biura ds. walki z terroryzmem podkreślił, że celem tych działań jest uniknięcie ataków w Holandii, jako że większość domniemanych ekstremistów było szkolonych na obszarach kontrolowanych przez Państwo Islamskie (IS) i "mogliby wrócić" zradykalizowani.

 

Natomiast jeśli chodzi o tych domniemanych dżihadystów, którzy wciąż są w Holandii – mówił Schoof – celem tej decyzji jest ograniczenie ich mobilności. Jak wyjaśnił, "posiadacze tych paszportów mogą zostać zatrzymani na granicy", ponieważ unieważnienie ich dokumentów "zostało zarejestrowane" w systemach międzynarodowych.

 

"Jesteśmy bardzo czujni. Są tacy, którzy wrócili z obszarów IS i są obserwowani z bliska. Ale nie warto ryzykować" – podkreślił.

 

W Holandii utrzymywany jest czwarty poziom zagrożenia terrorystycznego na pięciostopniowej skali. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

PILNE!!! Nowe, sensacyjne informacje w sprawie zamachu na prezydenta Adamowicz

Redakcja malydziennik

Donald Trump wspiera naszego prezydenta w walce z….

Zobacz cud za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Redakcja malydziennik
Ładuję....