POLITYKA

Happening? Uroczystość? Na "Dudaski Tłusty Czwartek" przybył Prezydent Duda

Ogromnie cieszy mnie to, że tradycja góralszczyzny jest tak skrzętnie, z niezwykłą pieczołowitością przenoszona tu na Podhalu z ojca na syna, że są rodziny, które od pokoleń kultywują tę tradycję – powiedział w czwartek w Zakopanem prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w czwartek w koncercie muzyków ludowych grających na dudach.

 

Na „Dudaski Tłusty Czwartek” pod Tatry zjeżdżają co roku dudziarze z różnych stron Polski i zaproszeni muzycy ludowi z innych krajów. Każdego roku wydarzenie jest poświęcone innemu wybitnemu, historycznemu dudziarzowi podhalańskiemu. W tym roku wspominany był Władysław Trebunia-Tutka, znany głównie jako artysta malarz i muzyk, ale również dudziarz – kontynuator wielopokoleniowej rodzinnej tradycji muzykowania na dudach.

 

Prezydent zaznaczył, że szczególnie cieszy go to, że góralski folklor jest na Podhalu "skrzętnie, z niezwykłą pieczołowitością" przenoszony "z ojca na syna". "Że dzieci są wdrażane, że są rodziny, które od pokoleń kultywują tę tradycję, gdzie muzyka stanowi tak niezwykle ważny element życia, gdzie ta tradycja i ten folklor który cechuje góralszczyznę w tak niezwykły sposób przenika i buduje także polską kulturę" – podkreślił Andrzej Duda. (PAP)

Źródło: msom/ szb/ par/

Komentarze

Zobacz także

"OD POLSKI WARA" – Poseł Paweł Kukiz twardo odpowiedział Guyowi Verhofstadtowi!

W Niemczech budzą się demony nazizmu! Nasi sąsiedzie nie rozliczyli się ze swoją zbrodniczą historią

Redakcja malydziennik

Wykurzą Sorosa z Węgier? Pieniądze miliardera robią tam więcej szkody niż pożytku

Redakcja malydziennik
Ładuję....