POLITYKA

Grzywna za „sadystyczne skłonności”. Czy to oznacza, że można niemal bezkarnie obrażać innych?

Piotr Ikonowicz prawomocnie skazany za znieważenie Bogdana Chazana w felietonie prasowym – zdecydował warszawski sąd okręgowy, utrzymując w mocy uznanie winy, ale łagodząc – z więzienia w zawieszeniu na 5 tys. zł grzywny – karę wymierzoną mu w I instancji.

Ikonowicz nie musi też płacić 5 tys. zł na rzecz fundacji Ordo Iuris, ani też przepraszać profesora – co zasądził w I instancji Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, który skazał Ikonowicza na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Karę sąd złagodził do 5 tys. grzywny.

 

Rozpoznając apelację Sąd Okręgowy uchylił też decyzję sądu I instancji zakazującą rozpowszechniania felietonu, w którym padły inkryminowane słowa. Zdecydował zarazem, że prawomocny wyrok ma zostać podany do publicznej wiadomości poprzez jego publikację na portalu goniec.com, gdzie Ikonowicz zamieścił swój felieton. Wyrok sądu ma być widoczny na portalu przez okres 3 miesięcy.

 

Chodzi o felieton Ikonowicza, będący pokłosiem głośnej sprawy ciężarnej pacjentki, której Chazan – powołując się klauzulę sumienia – odmówił legalnej aborcji mimo, że były do tego wskazania medyczne. W felietonie pt. "Chazan – wcielenie szatana" nazwał go m.in. "człowiekiem bez sumienia" i zarzucił mu realizację "sadystycznych skłonności"; używał też mocniejszych określeń. Jak sam później przyznawał, w tych emocjonalnych słowach odniósł się do decyzji lekarza o odmowie legalnej aborcji, by w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw kobiet.

Źródło: Ordo Iuris

Komentarze

Zobacz także

Tak zabija się Kościół. Niemiecki biskup likwiduje 96 procent parafii!

Redakcja malydziennik

Donald Tusk NIE BĘDZIE służył niczemu dobremu. OTO dlaczego Saryusz-Wolski powinien być szefem RE

SZOK! Szwed wpadł do polskiego szpitala i zaczął okładać ludzi kluczem do … kół!

Redakcja malydziennik
Ładuję....