POLITYKA

GORĄCO W KATALONII! Czy dojdzie do wojny domowej?

"Najgorszy atak przeciwko Katalończykom od wojskowej dyktatury generała Franco" oraz "próba poniżenia" – tak szef rządu Katalonii Carles Puigdemont skomentował decyzję premiera Hiszpanii Mariano Rajoya o wdrożeniu art. 155 konstytucji.

W sobotę w Madrycie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu centralnego, poświęcone tymczasowemu przejęciu władzy w Katalonii. Po tym ponaddwugodzinnym spotkaniu Rajoy podkreślił, że chce, aby Senat dał mu zgodę na rozwiązanie regionalnego parlamentu i rządu Katalonii i aby w ciągu sześciu miesięcy przeprowadzić przedterminowe wybory do regionalnego parlamentu Katalonii. Hiszpańskie partie opozycyjne zgodziły się go poprzeć.

 

Katalonia znajdzie się pod rządami władz centralnych, jeśli zgodzi się na to hiszpański Senat. To pierwszy przypadek uruchamiania artykułu 155 ustawy zasadniczej od przyjęcia hiszpańskiej konstytucji w 1978 roku.

 

W ocenie szefa katalońskiego rządu, plany premiera Hiszpanii to "atak na demokrację", a Katalończycy nie mogą zaakceptować nielegalnych środków hiszpańskiego rządu, by rządzić regionem bezpośrednio z Madrytu

 

 
Źródło: Onet

Komentarze

Zobacz także

Już rok temu Ryszard Petru nagle rozdzielił majątek z żoną… Dziś mu się to przyda?

Redakcja malydziennik

Doskonałe skutki działań komisji reprywatyzacyjnej! Marszałkowska 43 wraca do Skarbu Państwa

Redakcja malydziennik

Tworzą Frankensteina! Naukowcy chcą stworzyć całkowicie sztucznych ludzi. Kiedy ruszy ich produkcja na zamówienie?

Ładuję....