Co roku w całej Polsce obchodzone są uroczystości rocznicy Powstania Warszawskiego. W stolicy przebiegają one szczególnie! Wszyscy warszawiacy zatrzymują się na symboliczną minutę by uczcić powstańców poległych przed laty w powstaniu warszawskim.
Powstanie Warszawskie miało rozpocząć się o godzinie "W" – jak "wybuch" lub "wystąpienie". Komenda Główna Armii Krajowej wyznaczyła godzinę wybuchu powstania dnia 31 lipca 1944 roku. Miała to być godzina 17.00, ponieważ w tym czasie na ulicach Warszawy był większy ruch. Miało to kluczowe znaczenie przy transporcie broni i przemieszczaniu się żołnierzy AK.
Powstanie Warszawskie wybuchło o godzinie 17.00 1 sierpnia 1944 roku. Co roku w Warszawie, kiedy wypada godzina W, wszystkie środki transportu; tramwaje, samochody i inne zatrzymują się. Również przechodnie na zatrzymują się ulicach. W ten sposób 1 sierpnia stolica oddaje hołd poległym i zamordowanym przez Niemców. Dokładnie o 17.00 ruszają oficjalne uroczystości w Warszawie. Mają one miejsce pod Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Główne organizatorem obchodów 73. rocznicy powstania warszawskiego jest miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Podziemnego Państwa Polskiego w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy włączyło się ok 40-50 tysięcy powstańców. Powstanie trwało dwa miesiące. Alianci nie udzielili powstańcom praktycznie żadnej pomocy. Po krwawym stłumieniu powstania Niemcy, zrównali miasto z ziemią. Do dziś nie zapłacili Polsce za ogromne zniszczenia ani grosza odszkodowania.